dr nazmi bayçın botoks yapıyorFormülü C6760H10447N1743O2010S32 şeklinde olan Clostridium Botulinum adlı bu anaerobik bakteriden elde edilen nörotoksin labaratuvar ortamında işlenir ve estetik cerrahi için cilt kırışıklıkları ve dolgunluk gibi amaçlarla kullandığımız botoks ortaya çıkar.

Botoks adı verilen madde aslında nöroloji, ortopedi ve ayrıca fizik tedavi alanlarında bazı hastalıkları engellemek maksadıyla kullanılan bir ilaçtır. Buradaki ana görevi sinir uçlarında bulunan reseptörleri yani alıcıları belirli bir zaman aralığı için durdurmaktır. Sadece uygulandığı bölgede etkili olur ve diğer alanlara yayılma özelliği mevcut değildir. Botoksun ayrıca alerjik etikleri de mevcut değildir. Tespit edilmiş kayıtlı ciddi alerjik etkileri bulunamamaktadır.

Yaş olarak 25 yaşın üzerindeki tüm bireylerde rahatlıkla kullanılabilir. 25 yaş altı için uygulanması önerilmemektedir. Bununla birlikte bu maddenin bir ilaç olduğunu da unutmamak gerekir. Uygulamalarının da gerçekten bu alanda uzman kişilerce yapılması kesinlikle zorunludur.

Botoks pahalı mıdır?

Şu bir gerçek ki, botoks pahalı bir ilaçtır. Uygulama sırasında ise serum fizyolojik ile sulandırılarak enjekte edilir. İstenilen en verimli etkinin ortaya çıkabilmesi için doğru oranlarda sulandırılmalıdır.

Ticari çıkarlarını ön planda tutan kişi ya da kurumlar, olması gereken miktardan çok daha fazla sulandırıp kullanıyorlar. Ucuz botoks gibi reklam ya da kampanyalarla insanları önerdikleri düşük fiyat cazibesi ile kendilerine çekiyorlar. Bu insanların daha botoks uygulaması için daha az ödemek şeklinde oluşan bu zaaflarından yararlanıp aynı şişeyi başka başka insanlara da kullanıyorlar. Hatta bunu bir fiyat politikası olarak benimsiyorlar.

Botoks fiyatları göz önüne alınırsa, bir botoks uygulamasını olması gereken normal tutarın yarısı ya da üçte biri fiyatı ile yapanlar bu işlemlerden nasıl zarar etmiyorlar? Bu insanların zarar etmeyip hatta kar etmelerinin ise tek bir açıklaması mevcut. Bu da olması gereken miktardan çok çok daha fazla sulandırarak botoksu herkese daha düşük dozda uygulamalarıdır. Kişiye botoks olması gerekenden daha düşük dozda uygulandığında etkisi zayıf olurken etkili kalacağı süre de daha kısa olacaktır. Botoks uygulamaları konusunda bu nedenle oldukça değişken fiyatlar mevcuttur.

Her hastanın kendi iradesi ile tedavisini yaptıracağı doktoru seçme özgürlüğü olduğundan dolayı, bu konunun takdirini hastanın kendisine bırakıyoruz.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş