BOTOKS İLE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

botoks ile aşırı terleme tedavisiAşırı terleme birçok insanın sosyal ve iş hayatında kabus haline dönüşebiliyor. Aşırı terlemeye tıpta da hiperhidrosis adı verilir. Vücutta her yerde aynı anda terleme durumu çok sık ortaya çıkmaz. Daha sık olarak farklı farklı bölgelerde terleme durumu görülür. Ağırlıklı olarak bu bölgeler koltukaltı, avuç içi, ayak tabanı ve ayaktır.

Aşırı terleme diğer insanların pek terlemediği ortamlarda insanların ağırlıklı olarak belirttiğimiz bölgelerde terlemesiyle ortaya çıkar. Örnek vermek gerekirse çok sık koltukaltı terleyen bir insanın koltukaltı neredeyse hep ıslak olacaktır. Bu elbiselerinin koltuk altlarının da sürekli ıslak kalmasına neden olur. Ayrıca sürekli terlemeden dolayı orada koku da meydana gelir ve kişinin tüm hayatını etkiler. Böyle insanlar yanlarında birçok zaman yedek kıyafetler ile dolaşmak zorunda kalırlar. Zaman zaman ayakları çok aşırı terleyen insanlar, çorap kullanımından dolayı kapalı bir bölgedeki aşırı terleme sonucu ortaya çıkan mantar ve kokudan dolayı çok büyük sorunlar yaşayabilirler. Kısacası aşırı terleme nedeniyle çok can sıkıcı ve kurtulmak için özel çözüm yoları gerektiren durumlar ortaya çıkabilir.

Botoks terlemeyi nasıl azaltıyor?

Terleme tedavisi için botoks, ter bezlerine de uygulanabilir. Yapılacak botoks uygulaması ile ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması da engellenmiş olur.

Özellikle yaz aylarında herkeste koltukaltı terlemesi olur. Ancak koltuk altında aşırı terleme olan kişilerde çok daha can sıkıcı bir haldedir. Bu durum, hem kişinin kendisini, hem çevresini kötü ter kokusu ile rahatsız eder. Koltukaltı terlemesi için botoks uygulanacaksa yaz öncesi, özellikle nisan, mayıs ayları en uygun aylardır. Ben bütün hastalarıma yaza girmeden önce uyguluyorum. Mayıs ayında koltukaltı botoks yaptıran bir kişi bütün yazı terleme ve ter kokusu problemi olmadan geçirir.

Diğer taraftan bazı kişilerde mevsimle ilişkisi olmaksızın avuç içleri ve ayak tabanları da çok yoğun terleyebilir. Avuç içinin sürekli terli olmasından dolayı tokalaşmaya çekinen hastalar bile var. Aşırı terlemesi olan ve bu durumu sosyal, psikolojik problem haline getiren kişilerde oldukça başarılı sonuçlar alınır. Yapılan enjeksiyon terlemeyi azaltır. Terlemeye bağlı oluşan ter kokusu şikayetini ortadan kaldırır. Bu sayede bu insanların sosyal ve iş hayatları da oldukça pozitif yönde etkilenir.

Botoksun terleme tedavisinde etki süresi ne kadardır?

Botoks, terleme tedavisi için uygulandığında etki süresi çok daha uzun olabiliyor. Bu sürenin bazı hastalarda 11 aya kadar uzadığına rastladım. Ancak her insanda bu kadar uzun sürmeyebilir. Uygulanan ilacın etkisi geçtiği zaman da hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir. Bu sayede yan etkileri olmadan terleme probleminden kurtulmuş olacaksınız.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to BOTOKS İLE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ
  1. Seda BOZKURT

    Merhaba Nazmi Bey,
    Koltuk altı aşırı terlemesi sorunundan muzdaripim. Yazın değil kış aylarında dahi kıyafetimi gidiğim ilk 10 saniye çerisinde koltuk altımda terleme olmakta. Estetik görünümü bozması ve önlenemeyen ter kokusu nedeniyle sıkıntı yaşamaktayım. Koltuk altı botoks yöntemini uygulatmayı düşünüyorum. İşlemin yapılma şekli, yaşanabilecek yan etkiler ve tedavi ücretini öğrenmek istiyorum. Mail yoluyla bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler…


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş