BOTOKS İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

botoks ile kırışıklık tedavisi

Alın çizgileri, kaş arası çizgileri ve kaz ayağı çizgilerinin botoks ile düzeltilmesi

Yüzümüzde bulunan mimik kaslarının yıllarca hareket etmesi sonucu, üzerinde bulunan deride katlanmaya bağlı oluşan çizgiler zaman içinde yerleşik hale gelir. Bu çizgiler, kas hareketlerinden kaynaklandığı için bunlara dinamik çizgiler adını veriyoruz. Örneğin alın çizgileri, kaş arası çizgileri ve göz kenarlarındaki kaz ayağı çizgileri, ağız çevresindeki dikey çizgiler dinamik çizgiler olarak adlandırılır. Yıllar içinde zayıflayan hücreler neticesiyle dış etkenler de dahil olduğunda ciddi anlamda kırışıklıklar ortaya çıkar. Botoks, kırışıklıklar alanında en yüksek seviyede olumlu sonuç veren bir uygulama şeklidir. En doğal ve verimli sonuçları botoks uygulamaları ile almak mümkün.

İdeal anlamda yapılacak bir estetik uygulamada amaç en doğru ve mükemmel sonuca varmak olmalı. Yüzün üst kısmındaki alın bölgesinde oluşan dinamik çizgiler size yaşlı, yıpranmış bir görünüm, iki kaş arasında meydana gelen çizgiler ise çatık kaşlı, kızgın bakış ifadesi verir. Yüze botoks uygulaması yapıldığında yüzdeki mimik kaslarının hareketleri zayıflar, hatta kas bir süreliğine hiç çalışmaz. Kasların hareketlerindeki zayıflamadan dolayı üzerinde bulunan derideki kas hareketleri ile ortaya çıkmış olan çizgilenmeler yavaş yavaş silinir. Sonuç olarak kızgın, yaşlı, bezgin gibi görünen yüz ifadesi giderilir ve daha genç, daha canlı bir ifade kazanır.

Botoks, donuk ve ifadesiz ya da asimetrik bir görünüme neden olur mu?

Botoks uygulamaları, eline enjektör alan herkesin uygulayabileceği bir işlem değil. Ama maalesef günümüzdeki mevcut haline baktığımızda neredeyse o hale geldiğini görüyoruz. Botoks uygulaması yapabilmek için yüz kaslarının anatomisine son derece hakim olmak gerekli.

Her doktorun yüz anatomisini bildiğini varsayabiliriz. Ancak bu genel bilgiler yeterli değil. Yüz bölgesinde enjeksiyonların yapılacağı noktaları doğru bir şekilde belirlemek çok önemli. Doğru noktadan 3-5 mm lik sapmalar dahi sonucu ciddi anlamda farklı yönde etkileyebilir.

Örneğin çapı 0,5 cm olan bir kasın tam içine gelecek şekilde enjeksiyon yapmak için anatomi bilgisinin yanı sıra çok özel deneyim ve beceri gerektirir. Doktor, enjeksiyon yapacağı noktaları doğru şekilde belirleyemezse ya da gelişigüzel noktalara gelişigüzel dozlarda enjeksiyon yaparsa ortaya donuk yüz ifadesi ya da ifadesiz bir yüz çıkar. Bunun dışında yüzde asimetri de olur, her türlü kötü görüntü de ortaya çıkabilir.

Botoks sonuçları ile ilgili olarak pek çok olumsuz söylenti duymanızın nedeni işte bu. Bu iddiaların tam tersine, enjeksiyon yapılacak noktalar dikkatlice belirlenip, konuya hakim, işinin gerçekten uzmanı bir kişi tarafından yapıldığında ise mükemmel sonuçlar ortaya çıkar. Bu sayede son derece doğal bir görünüm yakalanır. Sizi tanıyan kişiler yüzünüze baktığında bir farklılık, bir değişim, bir gençlik hissederler, ama bu farkın nereden geldiğini bir türlü çözemezler. İşin en güzel tarafı da işte bu. Yüzünüze gelen güzellikle birlikte botokslu olduğunuz dahi belli olmaz.

Kırışıklık tedavisinde botoksun etki süresi

Botoks uygulamalarının etkisi, enjeksiyon uygulamasından 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir. Etkisi her geçen gün giderek artarak 1 ay sonunda yerleşik bir hal alır. 2-3 ay kadar bu yüksek seviyede kalır. Sonrasında ise etkisi yavaş yavaş azalmaya başlar. Kırışıklıkları düzeltme amacıyla uygulandığında etkisi 5-6 ay sonra kaybolur. Bu süre içinde kişi ciddi anlamda faydasını görür. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur. Uzun yıllar aynı bölgeye yapılırsa orada bulunan kas dokusunu iyice zayıflatacağı için botoksun etki süresi çok daha fazla uzamış olacaktır. Uzun süreli botoks hastalarımızın senede 1 kere tekrarlaması yeterli oluyor.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to BOTOKS İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ
  1. Feride Temas

    Merhaba Hocam, ben göz kenarı ve kaş arasında oluşan kırışıklıklardan şikayetçiyim. Yaşım 35. Mimiklerimi çok kullandığım için çizgilenmeler ortaya çıktı. Yalnız etraftan birçok botoks maduru olduğunu duyuyoruz, açıkçası yüzümün ifadesinin bozulmasıyla ilgili endişelerim yok değil. Aslında ben yaklaşık 1 senedir bunu düşünüyorum ama zor karar verdim. Birkaç arkadaşım size yaptırıyormuş, söylediklerine göre televizyondaki oyunculardan da çok botoks yaptığınız hastalarınız varmış. Yüz ifadesini değiştirmeden mimikleri yok etmeden doğal görünecek şekilde botoks yaptığınız söyleniyor. Bunları duyunca benim de cesaretim geldi. Şimdi bu yaz döneminde yaptırmamın bir sakıncası olur mu bilemiyorum, onu size bir danışmak isterim, eğer sakıncası yoksa yakın zamanda sizi ziyarete geleceğim.


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş