BOTOKS İLE MİGREN TEDAVİSİ

botoks ile migren tedavisiBotoksun migren ağrısı üzerine etkisi yakın zamana kadar bilinmiyordu. Migren hastası olup da, yüz bölgesindeki kırışıklıkların düzeltilmesi için uygulanan hastalarda enjeksiyonun ardından migren ataklarının düzeldiğinin fark edilmesiyle bu tedavi tesadüfen keşfedilmiş oldu. Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğidir. Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoksun en büyük avantajı, ağrıyı dindirmiyor, ağrının ortaya çıkmasını engelliyor. Migren hastalarının % 80-90’ı yarar görür.

Kronik migren hastalarında çok daha etkili

Özellikle kronik migren ağrıları olan hastalarda çok daha yüksek düzeyde başarılıyız. Kronik migren hastası kavramı ile bir ayda bulunan 30 günün yaklaşık 15 gününü baş ağrısı ile geçiren kişileri kast edilir. Bu kişilerde çok daha yüksek anlamda başarı gözleniyor. Kronik migren hastalarında hayat kalitesini bu ağrılar oldukça aşağı çekmektedir. Bu nedenle olumlu sonuç veren tüm uygulamalar denenmiştir. Yapılan klinik çalışmalar göstermiştir ki, botoksun kasları genişletme ve esnetme özelliği birçok hastanın çaresi olmuştur. Bu nedenle de ciddi anlamda bir talep söz konusu.

Migren tedavisinde botoks enjeksiyonu doğru uzman tarafından yapılmalı

Migren tedavilerinde enjeksiyon gerçekten yüz ve baş bölgesinde yer alan kasları çok iyi tanıyan ve tedavi için hangi kaslara ne kadar enjeksiyonun yapılması gerektiğini çok iyi bilen uzmanlarca yapılmalı. Aksi taktirde istenen fayda sağlanamaz. Örnek vermek gerekirse olması gereken kas yerine yanında bulunan başka bir kasa enjeksiyon yapılırsa bu işlemden fayda sağlayamayıp sadece verdiğiniz parayla kalırsınız. Bu nedenle bu konuda doğru uzmanı seçmeniz gerçekten çok büyük önem taşımakta.

Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 4-6 ay arası sürüyor. Yani bir enjeksiyondan sonra 5-7 gün içinde etkisi başlar, 4-6 ay boyunca ağrısız bir dönem yaşarsınız. Etkisi geçmeye başladığında ise tekrar yeni enjeksiyon yapılması gerekiyor.

Etkisi, enjeksiyon uygulamasından 1 hafta sonra yeterli seviyeye gelir. Etki her geçen gün giderek artar. 1 ay sonunda yerleşik bir hal alır. 2-3 ay kadar bu seviyede kalır. Sonrasında ise yavaş yavaş etkisi azalmaya başlar. Migren tedavisi için uygulandığında etkisi 5-6 ay sonra kaybolur. Tekrar eden enjeksiyonlarda etki süresi daha uzun olur. Bu da aynı kaslara daha fazla sayıda uygulandığında kasların artık hareketsizlik nedeniyle daha da zayıflamalarından kaynaklanır. Bu sayede kasların toparlanması çok daha uzun süreceği için uygulamanın etkisi de aynı oranda artmış olur.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to BOTOKS İLE MİGREN TEDAVİSİ
  1. Melek Tözge Karalı

    Merhabalar hocam; benim sorunum migren artık dayanılmaz hale gelmeye başladı. İlaç almaktan da pek hoşlanmıyorum 1 ay içerisinde 3 hatta 4 kez ataklarım oluyor. Ben botoksla da tedavi edildiğini daha öncede duymuştum. Ben de sağlık personeliyim ESOGÜ’de çalışıyorum ama bizim fakültede henüz böyle bir tedavi sekli yok (migren için). Beni çok yorduğu için artık botoks yaptırmaya karar verdim. Sizi tavsiye eden arkadaşlarım oldu bana, adres ve telinizi ve ücretleriniz hakkında bilgi verirseniz gelip görüşmek istiyorum. Randevularımızı nasıl alıyoruz? Yazınızda da okudum yaklaşık 4-6 ay sürüyor etkisi demişsiniz bunu daha etkili ve daha uzun süreçli bir tedavisi var mı? Şimdiden teşekkürler, Eskişehir’den Melek Tözge Karalı


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş