BOTOKS

uk-flagbotoksBotoks, tüm dünyada amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı artan, en kolay ve en hızlı kırışıklık yok etme yöntemi olarak biliniyor. Ancak ismi sık duyulsa da, her zaman gündemde olsa da, botoks hakkında bilinmeyen çok şey var. Kısa zaman öncesine kadar pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılan botoks, son yıllarda estetik amaçlı olarak yoğun şekilde kullanılıyor.

Botoks nedir?

Latince adı Clostridium botulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuar koşullarında işlenerek insan için tedavi edici hale getirilmiş şeklidir. Bu maddenin aslını bilmeyen bir kişinin, medya aracılığıyla yılan zehiri olduğuna dair yanlış bilgi vermesinden dolayı, bir çok kişi bunun yılan zehiri olduğunu zannediyor. Yılan zehiri olduğuna dair sizin de bir bilginiz ya da duyumunuz varsa, bunu zihninizden şimdi silip atın. Bu, aslında bir bakteri toksinidir, yılan zehiri ile hiçbir ilgisi yok.

Botoks bakteri toksini ise bir insanı zehirleyebilir mi?

Botoksun toksin olduğu doğrudur. Toksin olmasını bir kenara bırakın, bizim tedavi için kullandığımız, tedavilerde bize yarar sağlayan ilaçların hepsinin, yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkileri zaten var. Bu, herkesçe bilinen gerçek. Peki, bir ilaç, yüksek dozlarda alındığında zehirleyici etkisi oluyor diye normal dozlarda kullanımından da vaz mı geçmemiz gerek? Ya da hasta bu kullanımı red mi etmeli? Elbette hayır. Bir ilaç doğru bir şekilde kullanılırsa yarar verir, yanlış kullanılırsa zarar verir. Bu basit kural, hemen hemen her ilaç için geçerli. Botoks için de aynı. Normal bir şekilde kullanıldığı takdirde zararları olmayan bir maddedir. Bu nedenle, adının toksin olmasında dolayı sizde herhangi bir çekince oluşturmasın, zehirleyici etkisi olacağına dair endişe olmaksızın gönül rahatlığıyla düşünebilirsiniz.

Botoksun etki mekanizması

Tüm vücudumuz beyin tarafından kontrol edilir. Herhangi bir hareketi yapmak istediğimizde beyinden çıkan hareket komutları, sinirler aracılığıyla kaslara iletilir. Sinir tarafından uyarılan kas da harekete geçer. Yine ter bezleri de sinir sisteminden çıkan komutlarla çalışır. Botoks, sinir uçlarında iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak, sinirlerin, çalıştırdığı organlar ile arasındaki iletişimi keser. Bu durumda beyinden gelen komutlar sinirlerin çalıştırdığı organlara yani kaslara ya da ter bezlerine ulaşamaz. O organın, yani kas ya da ter bezlerinin çalışması engellenmiş olur.

Botoksun kullanım alanları

Tıpta birçok alanda, bu etki mekanizması sayesinde yararlanılır. Felç hastalarında kas kasılmalarını önlemede, tik dediğimiz farkında olmadan yapılan mimik hareketlerinin tedavisinde, şaşılığın düzeltilmesinde kullanılır. Biz estetik cerrahlar ise çoğu zaman mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak belirginleşen dinamik yüz çizgilerini belirginliğini yok etmek için, aşırı terleme tedavisi için, kas gerginliğine bağlı oluşan migren ağrılarını tedavi etmek için kullanıyoruz.

İnjeksiyon nasıl yapılıyor?

Botoks bir ilaç injeksiyonu şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değil. Çok ince uçlu bir iğneyle injeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapıldığı anda iğne batmasına bağlı olarak hafif bir acı hissedebilirsiniz. Tek hissedeceğiniz acı sadece bundan ibarettir. Migren tedavisi uygulanacaksa, gerginliğe neden olan kasların içine, kırışıklıkların düzeltilmesi isteniyorsa kırışıklığa neden olan kasların içine, terleme tedavisi uygulanacaksa, terleme şikayeti olan bölgede derinin altına yapmak gerek. Toplamda 5-10 dakikalık bir işlem. İşlemi uyguladıktan sonra sakınmanız ya da dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yok. Normal hayatınızı kaldığınız yerden itibaren aynen sürdürebilirsiniz.

Botoksun zararları ve yan etkileri

Normal uygulamalarda bilinen yan etkileri olmamasına rağmen yanlış uygulamalarda yan etki değil ama, istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Botoksun etkisini yok ederek bu durumu düzeltecek herhangi bir ilaç yok. Böyle bir durumla karşılaşıldığında etki süresinin dolmasını beklemek gerekir. Etkisi geçtiğinde ortaya çıkan istenmeyen sonuç kendiliğinden düzelir.

Sağlık açısından hiçbir zararı yok. Enjeksiyon anında hafif bir şişlik, kızarıklık, belki anlık morarma olabilir. Bunların hepsi geçici olan şeyler, ciddiye almaya gerek yok. Gerçek anlamda ise olumsuz hiçbir yanı yok. Ancak, gebelik ve emzirme dönemlerinde yapılması konusunda kesin bilgiler olmadığı için hamile ve lohusalarda uygulanmasını doğru bulmuyorum. Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilere, örneğin myastenia gravis, Eaton Lambert Sendromu olan hastalara botoks yapılmasını önermiyorum.

Botoks ile kırışıklık tedavisi, koltukaltı terlemesi ve migren tedavisi hakkında ilgili sayfalardan detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
3 Yorum: BOTOKS
 1. DILEK EREN

  Merhaba Nazmi Bey,
  Merhaba sol çenemde uzun zamandır fakat sonradan olan bir şişlik var. Tabi bu beni çok rahatsız ediyor, çirkin bir görünüm. Birkaç yerden araştırmama rağmen sol çenemdeki kasların fazla çalıştığından bu şişliğin olduğunu ve botoks ile düzeltilebilcegini söylediler. Gerçekten böyle birşey var mi ve 1-2 kere yapılsa kesin çözüm mü, yoksa sürekli tekrarlanmalı mı? Bununla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim, tesekkürler…

 2. Metin Kaya

  Selam, annemin sinirsel olarak göz çevresinde tik oluştu. Kullanmadığı ilaç kalmadı, artık psikolojisini de bozuyor. Dr. botoks önermiş ama öncelikle size danışmak istedim, acaba sinirler zarar görür mü? Fiyat konusunda da bilgi almak istiyorum. Saygılarımla…

 3. Arzu Ceri

  Dişlerimi sıkıyorum diye çene kaslarıma ve artan ilaçla göz çevreme ve alnımın ortasına diş doktoru tarafından botoks yapıldı. Sonrasında dudaklarım uyuştu, ağzım hafif sola kaydı ve yüzümün solu şişti ve uyuşuk, nöroloji uzmanının tabiri ise sağım silik. Daha henüz teşhis konmadı. Tüm bunlara sebebi botoks olabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş