BOYUN ESTETİĞİ

uk-flagboyun germeBoyun germe ameliyatı, gıdı olarak adlandırdığımız çene altı bölgesinin, yaşın ilerlemesiyle yavaş yavaş sarkmaya başlamasının sonucunda ihtiyaç duyulan ameliyatlar arasında yer alır. Tek başına olduğu gibi yüz germe operasyonu ile birlikte de uygulanabilir.

Boyun Germe Ameliyatı

Klasik yüz germe ameliyatı sırasında yapılan ameliyat kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzar. Boyun cildi ve kaslarını ayırarak yukarıya doğru gerilir, iç dikişlerle sabitlenir. Fazlalık olan deri kesilerek çıkarılır, tekrar yerine dikilir. Bu manevra ile boyundaki kırışıklıklar ve sarkıklık düzelir. Çene açısı belirginleşir, daha gergin, daha genç bir boyun görünümü sağlanır. Boyun germe kesisi, kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında görünür bir iz kalmaz. Çenenin alt kısmında yağlanma, boyun kaslarında gevşeme, bunlara bağlı sarkma olduğunda gıdı bölgesini de ayrıca düzeltmek gerek. Ben, buradaki yağları ya liposuction ile emerek çıkarıyorum, ya da çene ucunun hemen gerisinden 3 cm keserek gıdı gölgesine giriyor ve yağları keserek çıkarıyorum. Yağların çıkardıktan sonra hazır burası açılmışken gevşemiş olan boyun kaslarını da ortaya doğru yaklaştırarak birbirine dikiyorum. Böylece boyun kasları da sıkılaşmış oluyor. Yağlar alındığı için sarkma olmuyor. Sonucunda boyun ile çene birbirinden ayrı olarak görünür hale geliyor. Boyun germe operasyonu uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer. Boyun cildinin altında sızıntı şeklinde olabilecek kan birikimini önlemek amacıyla dren koymakta yarar var. Dren genelde 1 gün kalır, 1 gün sonra dreni çıkardığım zaman siz de hastaneden ayrılabilirsiniz. Boyun ameliyatı sırasında çene altından da girişim yapmışsam çene altını bandajlarım. Bu bandaj 1 hafta kalır.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Ameliyat sonrası boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir. Bunların hepsi normal. Ağrı rahatsız edecek derecede olmaz. Ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek kadar iyileşebilirsiniz. Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızla azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması, cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk azalarak kaybolur.

Boyun germe ameliyatının riskleri

Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan durum değil. Morarmaların kaybolması sizin hassasiyetinize göre değişir. Bu süre bazen hassas bünyeli kişilerde 15 güne kadar sürebiliyor. Boyun germe estetiği sonrası ödem ve morluklardan kurtulduğunuzda boyun bölgenizde çarpıcı bir düzelme gözleyeceksiniz. Çene ile boynunuzun birbiriyle birleşmiş görünümü da ortadan kalkacaktır.

Happy lifting – Askılama tekniği

Son zamanlarda boyun estetiği için özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girdi. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştirilir, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutar, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı yanak dokusunu da yukarıya çekmiş olur. Böylece sarkmalar düzelmiş olur. Ancak bu yöntem gıdı altında yağ birikimi olan hastalar için tek başına uygulandığında yeterli değildir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
4 Yorum: BOYUN ESTETİĞİ
 1. İsmail Cem Güngör

  Merhaba Hocam, ben Almanya’dan İsmail Cem Güngör, ekim ayında boyun germe ameliyatı yaptırmak istiyorum. Artı gıdığımdaki yağlarımı kestirip ve kasları da diktirmek istiyorum. Bana bu ameliyatın ücretini yazarsanız sevinirim.
  Saygılar İsmail Cem Güngör

 2. Atilla Arslan

  Merhaba, yaşım 28 ve gıdı bölgemden şikayetçiyim boyun ve gıdı operasyonları hakkında bilgi alabilir miyim? Cerrahi işlemler dışında tedavi yöntemi var mi? Varsa ne kadar faydalı ayrıca Neckline Slimmer adlı gıdı eritme aletinin bir faydası olur mu? Bilgi verebilirseniz sevinirim, tesekkür ederim..

 3. şaziye özoğluöz

  Merhaba ben Kıbrıs’tan yazıyorum. Benim çene altında tam reklamınızda olduğu gibi boyun yağı sorunum var oraya gelip oradaki operasyonu yaptırmak istiyorum lütfen bana yapılacak operasyon hakkında bilgi verir misiniz? Ücretleri ne kadar olur ve kaç gün kalmamız gerekir? Bilgilendirirseniz memnun olurum.

 4. Volkan Gambaz

  Merhaba, ben gıdığımı aldırmak istiyorum, fakat Belçika’da yaşıyorum. Ameliyat öncesi kontroller nasıl olacak ve bütün işlemlerin fiyatı ne kadar olur? Sizden bilgi istiyorum, teşekkürler. Volkan Gambaz


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş