BURUN TIKANIKLIĞI

BURUN TIKANIKLIĞINefes alma zorluğuna neden olan burun tıkanıklığı, çoğu zaman septum deviasyonu sonucu ortaya çıkar. Burun deliklerini birbirinden ayıran ortadaki bölmeye septum adı verilir. Septumun ön kısmı kıkırdak, geride kalan kısmı ise kemikten oluşur. Gerek gelişim sırasında septumun aşırı büyümesi, gerekse buruna gelen bebeklik ya da küçük çocukluk döneminde alınan, hatırlanmayan çarpma ve darbeler sonucunda oluşan eğilmelere bağlı olarak, septum “S” ya da “C” şeklinde kıvrılır, normalde olması gereken düzlüğünü kaybeder, eğrilir, yamulur. Buna septum deviasyonu denir. Septum deviasyonu, bütün insanların yaklaşık % 70’inde var, ancak çoğu zaman kişiye rahatsızlık vermediği için insanlar böyle bir problemin varlığının farkında değil. Genellikle travma sonucu oluşan deviasyonlarda tıkanıklık ile birlikte şekil bozukluğu da ortaya çıkar, dış görünüme burun eğriliği şeklinde yansır. Septumun kıvrılması ya da kalınlaşması, hava yolunu daraltır ya da tamamen tıkar. Septumun bir tarafa doğru kaymasıyla kaydığı taraftaki burun deliği daralırken, diğer burun deliği ise genişler. Her iki burun deliğinden geçen hava akımının dengesi bozulur. Bu durumda geniş olan taraftan fazla, dar olan taraftan daha az hava geçer. Hava akımının dengesinin sağlanması için geniş olan tarafta, konka dediğimiz etler büyür, zamanla geniş olan taraf da daralmaya başlar. Bu duruma da, halk arasında burun eti büyümesi diye bilinen konka büyümesi denir. Yani septumdaki eğrilikler, zaman içinde konkaların da büyümesine neden olur, sonuçta her iki burun deliğinden de hava geçişi azalır.

Septumun eğrilmesi bazen sadece burun tıkanıklığı yapmakla kalmaz, dış görünümü etkileyerek şekil bozukluklarına, eğriliklere neden olur. Burada unutulmaması gereken iyi nefes alamayan bir burnun çok büyük bir ihtimalle güzel de olamayacağıdır. Yani eğer burnunuz eğri ise zaten nefes problemi yaşıyor olmanız da son derece olasıdır.

Deviasyon Ameliyatı

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Genellikle deviasyon ameliyatı uygulanacak hastalar eğer burunda şekil bozukluğu varsa, aynı ameliyatta estetik de yapılmasını isterler. Hem burun estetiğini, hem de deviasyon ameliyatını aynı ameliyatta yapmakta yarar var. Özellikle eğri burunlarda bu uygulama daha avantajlı olur. Horlama şikayetiyle olan hastalarda bazen tek başına septum deviasyonu, horlamanın sebebi olabiliyor. Bu durumda deviasyon ameliyatı horlamanın da ortadan kalkmasını sağlar. Rinoplasti ile eğrilik düzeltilemezse ne nefes almada bir düzelme sağlanabilir, ne de görüntüde bir düzelme olabilir. Ama eğrilik düzeldiği anda da güzel ve aynı zamanda nefes alabilen bir burun ortaya çıkar. Herkes ameliyattan sonra mutlaka daha iyi nefes almalıdır. Septum, bir orta direk konumunda olup burnu ayakta tutan en önemli destekleyici yapıdır. Bu nedenle septumdaki eğriliği düzeltmeye çalışırken dik duruşunu bozacak kadar zayıflatmamak gerek.. Bu çok önemli. Toplum içinde burun ameliyatı sonrası burunda çökme, düşme gibi problemlerin çıktığına dair kanının nedeni budur. Bu gibi problemlerin görülmesi az da sayılmaz. İçeriden ne kadar çok kıkırdak çıkarılırsa nefes almayı o kadar çok rahatlatacağı zannediliyor. Halbuki ne kadar çıkarıldığından çok, geride ne kadar bırakıldığı önemli. Ameliyatı yapmaya çalışmak ile yapmak arasındaki fark işte burada ortaya çıkıyor. Tekniğine uygun bir şekilde, işi bilen bir kişi tarafından yapıldığında, burunda düşme ya da çökme gibi problemler olmaz.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
15 Yorum: BURUN TIKANIKLIĞI
 1. Bahar ÇELEBİ

  Merhabalar… 2 ay önce kulak burun boğaz doktorana gittim ve burnumun sol tarafında kemik eğriliği olduğunu söyledi. Ben de nefes alış verişlerimde bir sorun olduğunu hissediyorum (2 yıl öncesinde kaza geçirdim ve burnumdan darbe almıştım). Doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Burnumun yüzüme göre orantılı olduğunu düşünmüyorum bu yüzden aynı zamanda estetik yapılmasını istiyorum. Bu yüzden kulak burun boğaz doktoruna ameliyat olmayı düşünmüyorum. Fakat endişeliyim ameliyat sonrasından kanamalar ve görüntüsünden. Kemik eğriliğini düzeltme işlemini kırarak mı yapıyorsunuz bilemiyorum ama biraz araştırdığım kadarıyla kemikleri kırmadan da yapabildiğinizi öğrendim. O yüzden doğrudan sizinle bağlantı kurmak istiyorum.

 2. Seyda Doğan

  Benim burnumda burun kemiği eğriliği, et ve sinüzit var. Bir doktor burnumdaki eti lazerle yakabileceğini fakat böyle bir durumda kemik eğriliğine ve sinüzite dokunamayacağını, ama diğer bir alternatif olan ameliyatı olduğumda üç problemin de çözüleceğini söyledi. Burnumun dış görünüşünden de çok memnun değilim. Ama tabi ki önceliğim sağlığım, çünkü özellikle geceleri burnumdan nefes almakta zorluk çekiyorum. Durum değerlendirmesi yapmak için böyle bir ameliyatin kurumunuzda ne gibi bir fiyatla yapılabileceğini öğrenmek istiyorum. Bilgilerinize arz ederim.

 3. Büşra Koçak

  Ben geçen ay septoplasti ameliyatı oldum. Burnumun içindeki kemik düzeltildi, tamam ama ben dışındaki eğri kemikten rahatsızım. Ne zaman estetik ameliyat olabilirim?

 4. Sefa Adıgüzel

  Yaklaşık bir sene önce burnum kırıldı ve ameliyatla düzeltildi. Fakat ameliyat sonrası kemik zedelenmesi pütürtüler ve sağ burun deliğinin içinde kıkırdak çıkıntısı oluştu. Bu kıkırdaktan rahatsız olmaktayım. Doktorum bunu almaya gerek yok dedi sadece zedelenen kemiği törpüleyerek düzeltecek. Kıkırdağı aldırmak istiyorum, çünkü burnumu silerken rahatsız oluyorum. Ama aynı doktora bir daha elletmeye niyetim yok. Bunu ancak sizin düzeltebileceğinizi söyleyip, göstermemi tavsiye ettiler, ne yapmalıyım?

 5. atilla çınar

  Nazmi Bey merhaba. Benim burnumda ciddi düzeyde eğrilik var. Sizce tek ameliyat olmam mı iyi olur? Yoksa estetikle beraber ameliyat olmam mı daha iyi olur? Çok kararsız kaldım. Sizin tavsiyeniz benim için önemli. Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Emel Öztel

  Merhaba, adım Emel. 23 yaşındayım. Benim sorunum, burnumun sağ tarafından nefes alamamak. Nedeni sanırım geniz eti veya kemikten dolayı. 9-10 yaşlarında geniz etini aldırmıştım, ama tekrar oluşacağını söylemişlerdi. Bununla ilgili ne yapılabilir? Estetik gerekli midir? Estetik olursa maliyeti ne kadar olur. Yapay bir burun istemediğim için devlet hastanelerine güvenmediğim için maddi anlamdan ertelemek zorunda kaldım. Ama nefes açısından git gide zorlandığım için bir an önce ameliyat olmak istiyorum. Muayene ve ortalama ameliyat (nefes problemi ve estetik) ücretini öğrenebilir miyim? Bunu en basta mail ile sormak istedim, çünkü beni aşan bir rakamsa sizin vaktinizi almak istemedim. Teşekkürler.

 7. Selçuk Arslan

  Merhaba, daha önce kulak-burun-boğaz doktorunda ameliyat oldum, burnumun sol deliğinde dışarıdan belli eden bir kemik vardı, ameliyat bekledigim gibi olmadı. Halen o kemik dışarıdan belli oluyor, ayrıca burnumun sola doğru bir eğikliği de var. Kendim öğretim görevlisiyim, geçici süreyle İstanbul’a geldim, 10 ekimde ameliyat olup öyle görev yerime dönmek istiyorum. İkinci ameliyatın riski olur mu? Ameliyat ücreti ortalama ne kadar? Bu konularda bilgi almak istiyorum. Saygılarımla…

 8. Sevda

  Adım Sevda 21 yaşındayım. Sorunum burnumun büyük olması kemik olması ve psikolojik yönden etkilenmem ve en önemlisi zor nefes almam burnumdan. Ağızdan nefes alıyorum. Ben fiyat konusunda bilgi alacaktım, burun küçültme ve şekil vermek kaç paradır, hastanenizde uygun koşullar sağlıyor musunuz? Fiyat konusunda kredi nakit öğrenme imkanım var mı?

 9. Şahin Avcı

  İyi çalışmalar, burnumda doğum sırasında kaynaklanan deformasyon sonucu oluşmuş kemik eğriliği var, ama burun deliklerimde şekil bozukluğu yok. Eğrilik sağa doğru burun kemiğinde mevcut ve dahası çoğu zaman nefes almada problemde yaşıyorum. En kısa sürede ameliyat olmayı düşünüyorum. İyileşme süreci ve fiyat konusunda detaylı bir bilgi verebilirseniz sevinirim.

 10. Gizem Zeytinli

  Merhabalar, ben Gizem Zeytinli, 25 yaşındayım. Benim sorunum deviasyonla ilgili. Bugüne kadar hiç bu ameliyatı yaptırmayı düşünmedim ama her kulak burun boğaz doktoru bu ameliyatı olmam gerektiğini bunun ilaçla tedavisi olmadığını söyledi. Ben size ameliyat olmak istiyorum, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

 11. Yavuz Ş.

  Hocam hergün dua ediyorum size, yıllar sonra ciğerlerime hava girdi, oksijeni beynimin içinde hissediyorum. Allah size uzun ömür versin, razı olsun sizden…

 12. Şeref Doğaner

  Hayırlı günler,
  Ben size Hollanda’dan yazıyorum.
  Yaşadığım bu ülkede ben solunum rahatsızlığından dolayı burun ameliyatı oldum. Doktorlar burnumdaki eğriliğin düzeltildiğini ve rahatsızlığımın büyük ihtimalle giderildiğini söylediler. Şu an 2 yıl geçmiş durumda ameliyat sonrası. Ama ne yazık ki aynı sorun devam ediyor. Ama artık burada değil, kendi ülkemde size ameliyat olmak istiyorum. Benim sağlık sigortam Agis. Asıl sorum benim şu olacak. Türkiye’de ameliyat olacak olursam, masrafları Agis sigorta şirketim üstlenir mi? Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok memnun kalırım.
  Saygılarımla
  Şeref Doğaner
  The Netherlands

 13. Duygu Bütün

  Burnumda eğiklik ve iç kırıklık var. Nefes almakta zorluk çekiyorum. Ameliyat fiyatları hakkında bilgi vermemişsiniz. Bu konu hakkında fiyat almak istiyorum.

 14. Asuman Karagöz

  Merhaba Hocam, ben 24 yaşındayım. Sağ burun deliğim tıkanık olduğundan dolayı uzun zamandır rahat nefes alamıyordum. Doktora gittiğimde burnumun iç kemiğinde eğrilik (sizin tabirinizle septum deviasyonu) ve et büyümesi teşhis edildi. Ameliyat olmayı zaten düşünüyordum ama doktor burnuma estetik de yapılması gerektiğini söyledi. Doktorum kulak burun boğaz doktoru ama estetik ameliyatlarda da çok uzman olduğunu söyledi. Benim burnumun görüntüsüyle ilgili pek şikayetim olmamasına rağmen, ucunu da biraz kaldıralım olmuşken estetik de bir arada olsun, daha güzel burnun olur falan diyerek beni ikna etti. Aslında resmen beni kandırdı ve yaklaşık 7-8 ay önce ameliyat oldum. İlk birkaç hafta bana sprey verdi, sprey kullandığım zamanlar nefesim açılıyordu ama spreyi bırakınca burnum yine tıkanıyor. Ben rahat nefes alabilmek için ameliyat oldum ama hayat boyu sprey kullanarak yaşayamam. Yapılan ameliyat nefesimi rahatlatmadığı gibi estetik yapacağım diyerek burnumun normal şeklini de bozdu. Ben bu şekilde yaşayamayacağıma göre benim mutlaka bir çözüm yolu bulmam gerek. Tekrar ameliyat ile bu durum düzelebilirse ben bundan kurtulmak için bir kere daha ameliyat olmaya razıyım. Ama sütten dili yanan yoğurdu üfleyerek yiyor, bilmem anlatabildim mi? O yüzden beni bu zor durumdan ancak sizin kurtarabileceğinizi düşünüyorum hocam. Lütfen bana yardımcı olun. Saygılar.

 15. Aziz Çaglar KIRAN

  Merhaba, 25 yaşındayım ve yaklaşık 6-7 senedir burnumla ilgili şikayetim var. Nasıl gerçekleştiğini bilmediğim bir deviasyon var burnumda. Burnuma herhangi bir darbe almadım ve burnuma yük bindirecek herhangi bir şey yapmadım ama deviasyon giderek arttı. Aynı zamanda havaya bağlı olarak burun etlerim de şişiyor ve zaman zaman burnumdan nefes alamayacak duruma geliyorum. Deviasyonu ilk fark ettiğim zaman bir doktora gittiğimde bana deviasyonu düzeltmenin gerekli olmadığını, burun etlerini küçültmenin yeterli olacağını söyledi. Burnunla ilgili bir operasyon için de 22-23 yaşını bekle, burun yapın iyice otursun demişti. Ben de o zamandan sonra bir daha bu konu için doktora gitmedim. Şu anda sıkıntılarım iyice arttı ve artık ameliyat olmayı düşünüyorum. Şu an Gebze tarafında bir ağır sanayi fabrikasında mühendis olarak çalışıyorum. Aslında deviasyon ameliyatının estetik ameliyat kapsamına girip girmediğini merak ediyorum. Muayene ücretinizi ve operasyonları gerçekleştirdiğiniz hastane için ödeyeceğim tahmini miktarı öğrenebilir miyim? Saygılarımla…


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş