BURUN ESTETİĞİ

uk-flagburun estetiğiYüzün tam merkezinde olan burun, yüz güzelliğini en çok etkileyen yapıların başında gelir. Yüz yüze yapılan görüşmelerede bakışların odaklandığı noktada yer alır. Güzelliği yüz güzelliğine fazladan değer katarken, şekil bozuklukları da bir o kadar rahatsızlık verir. Dolayısıyla estetiğin ön plana çıktığı günümüzde burun estetiği ameliyatı, her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Rinoplasti Nedir?

Burnu şekillendirmeye yönelik yapılan estetik burun ameliyatı tıp terminolojisinde rinoplasti olarak adlandırılır. Burun operasyonu ile burun ucu yeniden şekillendirilebilir, büyüklüğü arttırılıp, azaltılabilir, burun delikleri küçültülebilir, dudakla ve alınla oluşturduğu açılar üzerinde oynama yapılabilir. Ameliyat, nefes alma problemleri olduğu durumlarda, mutlaka septoplasti, konka rezeksiyonu gibi nefes alma problemlerini çözmeye yönelik girişimler ile birlikte yapılmalı. Girişim sırasında burnun estetiği kadar, fonksiyonel önemi de göz ardı edilmemesi gereken önemli konudur. O nedenle başarılı bir ameliyat sonucu, burun yüz ile uyumlu olmalı, burnun yapısındaki değişiklikler aşırıya kaçmamalı, doğal bir görünüm sağlamalı, aynı zamanda nefes almayı da rahatlatmalı.

Burun ameliyatı için başarı koşulu, kişinin burnu ile ilgili şikayetlerini, beklentilerini doktoruna doğru ,şekilde ifade etmesine bağlı. Bu yüzden beklentilerinizi, burnunuza ait sorunları karşılıklı görüşme sırasında detaylıca anlatın. Sizin tarifiniz ve beklentiniz, yapacağım ameliyatın planlanması konusunda yol haritasını çizecektir. Gerçek ötesi veya mükemmeli hedef alan beklentilerin, kişide hayal kırıklığı oluşturması muhtemeldir. Bu nedenle sonrasında mükemmel görünüm değil de, daha iyi ve uyumlu görünüm beklentisi içinde olan kişiler yapılan ameliyattan memnun kalırlar.

Uygun bir aday mıyım?

Ben, mükemmeli yakalama beklentisi içinde olup, mevcut durumlarından daha iyiyi, daha güzeli kabullenecek bilince sahip olmayan kişileri uygun aday olarak görmüyorum. İyi bir aday, mükemmel arayışında olmayıp, mevcut burnundan daha iyi olanını kabullenebilmelidir. Biz estetik cerrahların belirlemiş olduğu SIMON tipi hasta grubu yani, S=Single (Bekar),I=Immature (Olgunluğunu kazanmamış), M=Male (Erkek), O=Overexpectant (Gerçek ötesi beklentileri olan), N=Narcissistic (Narsistik kişilik yapısı) rinoplasti ameliyatı için uygun sayılmazlar. Bedensel sağlığı yerinde, kişilik gelişimini tamamlamış, uygun yaşa gelmiş, psikolojik durumu normal olup gerçek ötesi beklentileri olmayan kişilerde, burun, yüz ile uyumlu durmuyorsa, ilk bakışta dikkati çekecek şekilsel bozukluğu veya fonksiyonlarıyla ilgili sorunlar varsa rinoplasti için uygun olduğunu söyleyebilirim.

Genellikle estetik cerrahlar ergenlik çağındaki gençlerin gelişmeleri sürecinde ameliyat yapmamayı tercih eder. Hem kemik gelişimi, hem kişilik gelişimi dikkate alındığında gençlerde rinoplasti yaşının alt sınırı 17-18 olarak kabul edilir, yaşın üst sınırı yok.

Burun ile ilgili olarak;

 • Burnunuz yüzünüze göre normalden daha büyük görünüyorsa,
 • Yandan bakıldığında burun kemiğiniz kambur görünümlü, dışa doğru çıkıntılıysa,
 • Önden bakıldığında normalden daha genişse,
 • Sağa, sola doğru eğrilik, çarpıklık varsa,
 • Burun delikleri genişse, asimetrikse,
 • Burun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın veya genişse,
 • Burnunuzda şekil bozukluğuyla birlikte nefes almakta zorlanıyorsanız

ameliyat için uygun sayılırsınız.

Ameliyat sonucunu etkileyen faktörler

 • Burun cildinin ince veya kalın olması
 • Burun dikey ekseninin düz olması, eğrilik, çarpık gibi problemlerin olması
 • Burun büyüklüğü
 • Daha önce burun ameliyatı geçirilip geçirilmediği
 • Daha önce burun travması geçirilip geçirilmediği
 • Bünyesel yara iyileşme problemlerinin olup olmadığı
 • Sigara kullanımı
 • Burun kıkırdaklarının güçlü ya da zayıf olması
 • Burun ile yüz arasındaki uyumun iyi ya da kötü olması
 • Doktorun ne ölçüde ciddiye alındığı, doktorun tavsiyelerine ne ölçüde sadık kalındığı

Burun muayenesi

Bu aşamada burnun içi ve dışı detaylı şekilde muayene etmek gerek. İç muayene, dış muayeneden daha bile önemlidir, hatta en can alıcı noktasıdır diyebilirim. Ameliyat için başvuran hastaların önemli bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de nefes almayı kısıtlayıcı çeşitli problemler oluyor. Burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki deviasyon dediğimiz eğriliklere, halk arasında burun eti diye adlandırılan konkaların büyümesine sıklıkla rastlıyorum. Deviasyon yani eğriliklerin düzeltilmesi, konkaların yani burun etlerinin küçültülmesi rinoplasti ameliyatının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Eğer burnunuzda eğrilik varsa ve ameliyatta giderilmezse sonradan hem eğrilik, hem de nefes alamama sorunu devam eder. Ben, analiz ve detaylı muayene yaptıktan sonra değişik açılardan fotoğraflarızı çekiyorum. Bu fotoğrafları, ameliyat öncesi burnunuzun tasarımında kullanıyorum.

burun ölçüleri

Ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar üzerinde analitik ölçümler yapılarak yüzünüz için en ideal burun modeli belirlenmektedir.

Hedeflenen ideal burun şekli, öncesinden tasarlanmalı

Bu noktada burnun, yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup, doğallığını kaybetmemiş olması önemli bir kriter. Burun, çene, alın, kaş, göz, dudaklarla birbirini tamamlamalı, bu yapılarla uyum içinde olmalı. Bunun yanı sıra, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları, burun delikleri gibi bütünü oluşturan yapıların birbirleriyle orantılı, harmoni içinde olması gerek. Güzel ve estetik burun kendi içinde orantılı, çevresindeki yapılarla uyumlu, güzelliğini dikkat çekecek ölçüde dışa yansıtan burundur. Unutmayın ki, ideal olan burun, ameliyat edildiği halde ameliyat edildiği belli olmayan, doğallığını kaybetmeyen burundur.

Sizin için ideal sayılan burun şeklini belirlemek için, çekilen fotoğraflarınız üzerinde belirli noktaları temel alarak yapılan ölçümlerle, mevcut yüz, burun ölçüleriniz ve yüzünüze göre ideal ölçüleri hesaplayarak, yüzünüz ile uyumlu, olacak şekilde tasarlıyorum. İdeal burun şekli 2 boyutlu ya da 3 boyutlu ortamlarda tasarlanabilir. Çekilen fotoğraflarda bilgisayar ortamında tasarım yapılır, öncesi ve öngörülen sonrası arasındaki değişimleri ortaya çıkar. Son gelişmeler burun estetiği görünümünde detayları, dolayısıyla mükemmelliği hedefliyor. Sadece iki boyutlu görünümdeki güzelliğin yeterli olmadığı için, üç boyutlu bakıştaki ince detayların buruna katacağı ayrıntıların hoşluğunu görebilmek amaçlanır. Yani hedef mantıklı ölçülerde daralmış burun ucuyla, doğal görünümlü, altın oranlara sahip simetrik burun oluşturmaktır.

burun şekli

Burun nasıl şekillendiriliyor?

Ameliyatı yapmaktaki amaç, buruna, yüzün diğer bölümlerine uygun doğal bir şekil vermektir. Bunun için ameliyat sırasında, önceden yaptığım tasarıma yönelik olarak, burnun boyutlarını gerekiyorsa küçültür, gerekiyorsa büyütürüm. Burun ucunu burun gövdesiyle uyumlu hale getirmek için duruma göre ya büyütür, ya küçültür, ya hafifçe kaldırır ya da hafifçe indiririm. Hatta gerekiyorsa yeniden şekillendiririm. Bazı kişilerde mevcut şekli düzeltmek için doku eklemek, bazı yerleri dolgunlaştırmak gerekebiliyor. Böyle durumlarda burnun içinde zaten fazlalık olup çıkarılması gereken dokular çıkar. Çıkan dokuları çöpe atmak yerine eklenmesi, dolgunlaştırılması gereken yerlere koymakta yarar var. Böylece dolgunluk verilmesi gereken yerlerde size hiçbir zararı olmayacak kendi öz dokularınız kullanılmış olur. Çoğu kişide var olan burun sırtıdaki çıkıntıyı alınca, üst dudak açısı düzelir. Burun sırtındaki çıkıntıyı kemikleri kırarak değil, keserek almak daha iyidir. Böylece burunda hiçbir travma ve hasar oluşmuyor. Bu durum aynı zamanda ameliyat sonrası iyileşmeyi oldukça hızlandırıyor.

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı, uygun donanıma sahip hastanede, genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyatların zaman zaman gereken ciddiyet gösterilmeden, maliyeti düşürmek adına muayenehane koşullarında, lokal anestezi altında da yapıldığı duyuluyor. Bu durumdan sakınmanız sizin yararınıza olacaktır. Ameliyatın süresi probleminizin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Benim yaptığım burun ameliyatı, çok özel bir durum olmadıkça yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürüyor.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Ameliyatı sonrası kendinizi iyi hissederseniz aynı gün hastaneden çıkabilirsiniz. İstirahat ihtiyacınız olursa 1 gece hastanede kalabilirsiniz. Ameliyat sonunda buruna verdiğim şeklin korunması için plastik kalıp yerleştireceğim. Burnun içine tampon koymayacağım. Tamponsuz burun estetiği ile ameliyat sonrası rahat nefes alabilirsiniz. Ameliyatın ardından göz çevresinde hafif şişlik, morarma oluşur. Ameliyat sırasında burun kemikleriniz kırılmadan şekillendirileceği için şişme, morarma en az derecede olacaktır. İlk gün yapılacak buz uygulaması ile şişlik ve morarmaların derecesi nisbeten azaltılabilir. O yüzden en azından gece uyuyuncaya dek göz çevresine buz koymakta yarar var. İlk birkaç gün burun deliklerinden sızıntı şekline kanama olması normal. Ameliyat sonrası sizi rahatsız edecek derecede ağrı olmayacak. 7. gün plastik kalıbı çıkaracağım. Morluklar genelde 4-5 gün içinde kaybolur. Şişliklerin çoğu ilk yedi gün içinde hızla azalır, burun şekli kendini gösterir. Bu andan itibaren normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Kalan şişliklerin azalması, derinin yumuşaması, burnun tam olarak oturması, son halini alması için en az 6 aya ihtiyacınız var. Ameliyat sonrası en az 2 ay süre ile burnunuzu darbelerden, güneş ışığından korumanız faydalı olur. Yazın ameliyat olmuşsanız mutlaka güneş koruyucu kremlerden kullanın. Bu süre içinde gözlük kullanmamanızda yarar var. Alternatif olarak lens de kullanabilirsiniz.

Burun estetiğinin riskleri

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Düşük oranda da olsa burunda kalabilecek belli belirsiz şekil bozuklukları, hedeflenen şekilden sapmalar gibi istenmeyen sonuçların oluşması halinde ek cerrahi operasyon gerekliliği her zaman göz önüne almak gerekir. Dünya standartlarında, hastaların ortalama % 5-10’unda revizyon yani rötuş gereği duyması normal olarak kabul ediliyor.

Burun estetiği fiyatları

Burun estetiği fiyatları, yapılacak olan ameliyat, ilk burun ameliyatı mıdır, yoksa daha önceden yapılmış bir ameliyat olup da sonradan düzeltme mi gerekmektedir? Ameliyat fiyatları bu gibi konulara, kısacası ameliyatın zorluk derecesine göre değişir. Her hastanenin ameliyat maliyetleri farklıdır, ameliyat için hangi hastaneyi tercih edeceğinize göre de değişir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
23 Yorum: BURUN ESTETİĞİ
 1. Elmas Dizdar

  Merhaba, burnum kemerli yapıya sahip, ucu da biraz uzun duruyor. Karadenizli burnu gibi diyebilirim. Ben burun ameliyatı olmak istiyorum, fakat en çok önem verdiğim şey ameliyattan sonra ameliyat olduğumunn anlaşılmaması. Yani benim burnumu gören kişinin ameliyatlı olduğumu anlamamasını istiyorum. Bu konuda sizin yaptığınız ameliyatların çok başarılı olduğu konuşuluyor. Sizden en erken zamana randevu almak istiyorum. Teşekkürler..

 2. Azize Çağrı

  Merhaba, bugün rinoplasti ameliyatları hakkında gazetede çıkan yazınızı okudum. Uyguladığınız yöntem ile ilgili verdiğiniz bilgiler ilgimi çekti. Ben de yakın zamanda burun ameliyatı olmayı düşünüyordum, yazıda anlattığınız şeyler tam da benim istediğim burun modeline uyuyor. Ben yapmacık burun şekli istemiyorum. Bu nedenle sizinle görüşmeyi tercih ettim. Sanırım Hülya Avşar’ın da doktoru sizmişsiniz. Çok memnun oldum.

 3. Senem

  4 sene önce burun ameliyatı oldum, herşey güzel ama burun ucum kalın ve büyük görünüyor yüzüme göre sanki hiç ameliyat olmamış gibi. Benim ameliyat olma nedenim sol tarafımın komple tıkalı olması idi. Bu ameliyatla birlikte estetik müdehalede yapıldı. Eğri kemik düzeldi, ama dediğim gibi ucu beni rahatsız ediyor bu ne kadar zorlukta bir ameliyat olur, ne kadara bana mal olur?

 4. Latif

  Merhaba hocam, benim 3 sene önce trafik kazasında burnum kırılmıştı, belirgin eğrilik kaldı. Özel bir yöntemle ameliyat ettiğinizi duydum, ne yapmam gerekiyor?

 5. Buse Ataç

  Merhaba doktor bey, 4 yıl önce burun ameliyatı geçirdim akrabalar vasıtasıyla. Açıkçası pek bilgim yoktu bu konularda. Küçük yaşta burun ameliyatı olmuştum et aldırmıştım nefes problemlerim yüzünden. 17 yaşında kemik et aldırdım, burun şeklimi de düzelttirdim. Şimdi 22 yaşındayım burnumda sol tarafa doğru kayma söz konusu. Sizin problemli burunları düzeltme konusunda uzman olduğunuzu öğrendim. Tekrar ameliyat olmam gerekirse sonuçları nelerdir, tekrar aynı komplikasyonları yaşar mıyım? Fiyatlar hakkında da bilgilendiriseniz, çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler..

 6. Ali

  Merhaba Dr Nazmi! Bir kaç şey burun hakkında kısaca size sormak istiyorum. Kaç gün İstanbul’da kalmam lazım, plastik kalıbı kaldırmak için ve bana araştırmak yapmak için gerekir? İkinci soru ameliyatın fiyatı ne kadar olabildiğini merak ediyorum. Son soru ameliyattan sonra size geri gelmek gerekir mi? Cevap verirseniz cok memnun olurum Dr. teşekkürler..

 7. Deniz Hazar

  Tampon koymadan ameliyat yaptığınızı duydum, sizinle temasa geçmek istiyorum ama önce ameliyat fiyatları hakkında ön bilgi alabilir miyim?

 8. Metin Barutçu

  Hocam iyi günler Aydın’da oturmaktayım. Adım Metin 30 yaşındayım, 1997 ve 1998 yıllarında İzmir’de 2 talihsiz denilebilecek ameliyat geçirdim. İlkinde kaburgadan ikincisinde kulaktan kıkırdak alındı, fakat burnumda özelliklede kemik yapısında zerre kadar değişiklik olmadı. Aslında bu iki ameliyattan sonra kesinlikle ameliyat olmama kararı almıştım fakat sizi tavsiye eden birçok kişi olduğunu görünce sizinle ameliyat olup olmama konusunda bilgi almak istedim. Öğrenmek istediğim iki şey var burnumun tamamem düzgün burun olup olamayacağı, ikincisi olursa maliyetinin ne olacağı, sizden gelecek cevap doğrultusunda yeniden ameliyat olup olmayacağıma karar vereceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

 9. GÜLCAN GÜVEN

  Burnumla ilgili sağlık açısından olmasada görünüş olarak şikayetlerim var. Kemerli, ucu düşük, yüzüme göre büyük burun yapım var. Ayrıca burun ucundan 1 cm kadar yukarda yatay bir çizgi var. Bu bilgilere göre fiyat almak istiyorum. Muhtemelen fiyat alamayacağım ama en azından ortalama birşey söylemenizi rica ediyorum. Yapılan burun estetiklerini görünce en uygun doktorun Nazmi bey olduğuna emin oldum. Eğer maddi olarakta uygun fiyat alabilirsem yüz yüze görüşmek üzere gelmek istiyorum. Teşekkür ederim…

 10. Ömürcan ARSLAN

  Merhabalar. Ben burun estetiği ile ilgili olarak danışmak istiyorum. Efendim ben 32 yaşında erkek bireyim. Benim burnumda herhangi sağlık problemi yok. Ancak burnum yapı olarak küçük ve geniş, diğer tabirle yayvan yapıya sahip. Ben burnumun daha keskin hatlardan oluşan yapıya, özellikle de burun ucumun biraz aşağıya uzun olmasını istiyorum. Acaba mümkün müdür? Yanıtlarsanız çok memnun olacağım, teşekkür ederim.

 11. Metin Akarca

  Merhaba Hocam,
  Ben yüksek lisans için yaklaşık 2 yıldır Amerika’da kalıyorum. Geçtiğimiz yıl burada trafik kazası geçirdim, yüzüm parçalandı, çene ve burun kemiklerim kırıldı. Acil ameliyata alındım, yüzüm toparlandı, çene kemiklerim vidalarla tutturuldu. Şu anda yüzümdeki yaralar iyileşmiş, çene kemiklerim kaynamış durumda. Tek problemim burun kemiklerim paramparça olduğundan eski haline döndürülemedi, şu an çökük görünümlü. Kaza anında geçirdiğim ameliyatın masraflarını sigortam karşıladı, ancak şimdi burnuma gereken ameliyat acil olmadığından karşılamıyor. Buradaki doktorlar burnumda “saddle nose” deformitesi olduğunu söylüyorlar, düzelebilmesi için vücudumun başka yerinden kemik alınarak burun içini beslemek gerekiyormuş. Amerika’da ameliyat olmaya kalksam ameliyatın maliyeti çok uçuk, karşılayamam. O yüzden Türkiye’de yaptırmayı düşünüyorum. Ama herkesin yapabileceği ameliyat değil, özel teknik gerektirdiğinden buradaki doktorum adınızı vererek Türkiye’de sizin yapabileceğinizi söyledi. Şimdi en kısa zamanda iletişime geçip Noel tatilinde Türkiye’ye geldiğimde ameliyat olmayı planlıyorum. e-mail adresimi yazmıştım. Bana randevu, ameliyat öncesi prosedür, başvuru ile ilgili bilgiler verirseniz memnun olurum.
  Saygılar…
  Metin Akarca

 12. Yasemin Soylu

  Merhaba Nazmi Bey,
  Yaptığınız ameliyatlar hakkında gerek basın yoluyla, gerekse çevremden çok bilgi edindim. Burun ameliyatlarında, yaptığınız burnun ameliyatsız burunmuş gibi doğal görünmesine çok önem verdiğinizi anladım. Ben de tam böyle görünmesini istediğim şekilde ameliyat olmak istiyorum. Kışa doğru düşünüyorum. Ankara’da yaşadığımdan İstanbul’a gelmeden randevu alabilmem mümkün mü acaba? Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.

 13. Akife Başbuğ

  Ben eylül ayında Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorum burun ameliyatı için. Doğal görünüm peşindeyim, bu benim için çok önemli. O yüzden sizinle görüşmek istiyorum. Acaba randevularınız nasıl oluyor? Fiyatlarınız ne kadar? Teşekkürler..

 14. Sümeyye Arda

  Merhaba. Ben 21 yaşındayım. 18 yaşımdayken burnumda (eskiye dayanan) sola doğru eğrilik, artı kemik fazlalığı sebebiyle ameliyat geçirdim. Fakat estetik ameliyat değil normal operasyon. Doktor bey burun kemiğimdeki büyüme dokularına dokunmadan ameliyat etti. Burnumun orta kemiğinde hafiften eğrilme hissediyorum şimdilerde. Açıkçası güzel görünüme sahip olmasını istiyorum. Aynı zamanda nefes problemim var. Sağ tarafıma yattığımda sol burun deliğimden nefes alamıyorum. Bana tavsiyeniz nedir?

 15. A. N.

  Nazmi Bey, ben bundan 1 sene önce burun ameliyatı oldum. Ameliyatımı sizin gibi ünlü bir doktor yaptı. Ameliyatımdan sonra normal şişlikler indikten sonra burnumun şekli ortaya çıktı. Ben de biliyorum ki, burnun şeklinin oturması 1 seneye kadar zaman alabiliyor, bunun farkındayım ama 1 sene geçmesine rağmen burnumda halen daha şişlik varmış gibi olan görüntüde en ufak düzelme yok. Her kontrole gittiğimde doktorum hep şekil henüz oturmadı, zaman gerekiyor gibi şeyler söylüyor. Ama bence son şeklini aldı, 4-5 aydır hiçbir değişiklik yok, artık şekil böyle kaldı. Son kontrole gittiğimden sonra doktorumun söyledikleri bana pek inandırıcı gelmiyor, açıkçası güvenim sarsıldı. Yakın çevremde sizin görüşünüzü almamı tavsiye edenler oldu. O yüzden size danışmak, fikrinizi almak isterim.


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş