BURUN ESTETİĞİ

uk-flagburun estetiğiYüzün tam merkezinde olan burun, yüz güzelliğini en çok etkileyen yapıların başında gelir. Yüz yüze yapılan görüşmelerede bakışların odaklandığı noktada yer alır. Güzelliği yüz güzelliğine fazladan bir değer katarken, şekil bozuklukları da bir o kadar rahatsızlık verir. Bu yüzden estetiğin ön plana çıktığı günümüzde burun estetiği ameliyatı, her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Rinoplasti Nedir?

Burnu şekillendirmeye yönelik yapılan estetik burun ameliyatı tıp terminolojisinde rinoplasti olarak adlandırılır. Burun operasyonu ile burun ucu yeniden şekillendirilebilir, büyüklüğü arttırılıp, azaltılabilir, burun delikleri küçültülebilir, dudakla ve alınla oluşturduğu açılar üzerinde oynama yapılabilir. Ameliyat, nefes alma problemleri olduğu durumlarda, mutlaka septoplasti, konka rezeksiyonu gibi nefes alma problemlerini çözmeye yönelik girişimler ile birlikte yapılmalı. Girişim sırasında burnun estetiği kadar, fonksiyonel önemi de göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konu. Bu yüzden başarılı bir ameliyat sonucu, burun yüz ile uyumlu olmalı, burnun yapısındaki değişiklikler aşırıya kaçmamalı, doğal bir görünüm sağlamalı, aynı zamanda nefes almayı da rahatlatmalı.

Burun ameliyatı için başarı koşulu, kişinin burnu ile ilgili şikayetlerini ve beklentilerini doktoruna doğru bir şekilde ifade etmesine bağlı. Bu yüzden beklentilerinizi, burnunuza ait sorunları karşılıklı görüşme sırasında detaylıca anlatın. Sizin tarifiniz ve beklentiniz, yapacağım ameliyatın planlanması konusunda yol haritasını çizecektir. Gerçek ötesi ya da mükemmeli hedef alan beklentilerin, kişide hayal kırıklığı oluşturması muhtemeldir. Bu nedenle sonrasında mükemmel görünüm değil de, daha iyi ve uyumlu görünüm beklentisi içinde olan kişiler yapılan ameliyattan memnun kalırlar.

Uygun bir aday mıyım?

Ben, mükemmeli yakalama beklentisi içinde olup, mevcut durumlarından daha iyiyi, daha güzeli kabullenecek bilince sahip olmayan kişileri uygun aday olarak görmüyorum. İyi bir aday, mükemmel arayışında olmayıp, mevcut burnundan daha iyi olanını kabullenebilmelidir. Biz estetik cerrahların belirlemiş olduğu SIMON tipi hasta grubu yani, S=Single (Bekar),I=Immature (Olgunluğunu kazanmamış), M=Male (Erkek), O=Overexpectant (Gerçek ötesi beklentileri olan), N=Narcissistic (Narsistik kişilik yapısı) rinoplasti ameliyatı için uygun sayılmazlar. Bedensel sağlığı yerinde, kişilik gelişimini tamamlamış, uygun yaşa gelmiş, psikolojik durumu normal olup gerçek ötesi beklentileri olmayan kişilerde, burun, yüz ile uyumlu durmuyorsa, ilk bakışta dikkati çekecek şekilsel bozukluğu ya da fonksiyonlarıyla ilgili sorunlar varsa rinoplasti için uygun olduğunu söyleyebilirim.

Genellikle estetik cerrahlar ergenlik çağındaki gençlerin gelişmeleri sürecinde ameliyat yapmamayı tercih eder. Hem kemik gelişimi, hem kişilik gelişimi dikkate alındığında gençlerde rinoplasti yaşının alt sınırı 17-18 olarak kabul edilir, yaşın üst sınırı yok.

Burun ile ilgili olarak;

 • Burnunuz yüzünüze göre normalden daha büyük görünüyorsa,
 • Yandan bakıldığında burun kemiğiniz kambur görünümlü ve dışa doğru çıkıntılıysa,
 • Önden bakıldığında normalden daha genişse,
 • Sağa ya da sola doğru eğrilik ve çarpıklık varsa,
 • Burun delikleri genişse ya da asimetrikse,
 • Burun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse,
 • Burnunuzda şekil bozukluğuyla birlikte nefes almakta zorlanıyorsanız

ameliyat için uygun sayılırsınız.

Ameliyat sonucunu etkileyen faktörler

 • Burun cildinin ince ya da kalın olması
 • Burun dikey ekseninin düz olması ya da eğrilik ve çarpık gibi problemlerin olması
 • Burun büyüklüğü
 • Daha önce burun ameliyatı geçirilip geçirilmediği
 • Daha önce burun travması geçirilip geçirilmediği
 • Bünyesel yara iyileşme problemlerinin olup olmadığı
 • Sigara kullanımı
 • Burun kıkırdaklarının güçlü ya da zayıf olması
 • Burun ile yüz arasındaki uyumun iyi ya da kötü olması
 • Doktorun ne ölçüde ciddiye alındığı ve doktorun tavsiyelerine ne ölçüde sadık kalındığı

Burun muayenesi

Bu aşamada burnun içi ve dışı detaylı şekilde muayene etmek gerek. İç muayene, dış muayeneden daha bile önemlidir, hatta en can alıcı noktasıdır diyebilirim. Ameliyat için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de nefes almayı kısıtlayıcı çeşitli problemler oluyor. Burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki deviasyon dediğimiz eğriliklere, halk arasında burun eti diye adlandırılan konkaların büyümesine sıklıkla rastlıyorum. Deviasyon yani eğriliklerin düzeltilmesi, konkaların yani burun etlerinin küçültülmesi bu ameliyatın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa ve ameliyatta giderilmezse sonradan hem eğrilik, hem de nefes alamama sorunu devam eder. Ben, analiz ve detaylı muayene yaptıktan sonra değişik açılardan fotoğraflarızı çekiyorum. Bu fotoğrafları, ameliyat öncesi burnunuzun tasarımında kullanıyorum.

burun ölçüleri

Ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar üzerinde analitik ölçümler yapılarak yüzünüz için en ideal burun modeli belirlenmektedir.

Hedeflenen ideal burun şekli, öncesinden tasarlanmalı

Bu noktada burnun, yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup, doğallığını kaybetmemiş olması önemli bir kriter. Burun, çene, alın, kaş, göz, dudaklarla birbirini tamamlamalı, bu yapılarla uyum içinde olmalı. Bunun yanı sıra, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları, burun delikleri gibi bütünü oluşturan yapıların da birbirleriyle orantılı, harmoni içinde olması gerek. Güzel ve estetik bir burun kendi içinde orantılı, çevresindeki yapılarla uyumlu, güzelliğini de dikkat çekecek ölçüde dışa yansıtan burundur. Unutmayın ki, ideal olan burun, ameliyat edildiği halde ameliyat edildiği belli olmayan, doğallığını kaybetmeyen burundur.

Sizin için ideal sayılan burun şeklini belirlemek için, çekilen fotoğraflarınız üzerinde belirli noktaları temel alarak yapılan ölçümlerle, mevcut yüz ve burun ölçüleriniz ve yüzünüze göre ideal ölçüleri hesaplayarak, yüzünüz ile uyumlu, olacak şekilde tasarlıyorum. İdeal bir burun 2 boyutlu ya da 3 boyutlu ortamlarda tasarlanabilir. Çekilen fotoğraflarda bilgisayar ortamında tasarım yapılır, öncesi ve öngörülen sonrası arasındaki değişimleri ortaya çıkar. Son gelişmeler burun estetiği görünümünde de detayları, dolayısıyla da mükemmelliği hedefliyor. Sadece iki boyutlu görünümdeki güzelliğin yeterli olmadığı için, üç boyutlu bakıştaki ince detayların buruna katacağı ayrıntıların hoşluğunu görebilmek amaçlanır. Yani hedef mantıklı ölçülerde daralmış bir burun ucuyla, doğal görünümlü, altın oranlara sahip simetrik bir burun oluşturmaktır.

burun şekli

Burun nasıl şekillendiriliyor?

Ameliyatı yapmaktaki amaç, buruna, yüzün diğer bölümlerine uygun doğal bir şekil vermektir. Bunun için ameliyat sırasında, önceden yaptığım tasarıma yönelik olarak, burnun boyutlarını gerekiyorsa küçültür, gerekiyorsa büyütürüm. Burun ucunu da burun gövdesiyle uyumlu hale getirmek için duruma göre ya büyütür, ya küçültür, ya hafifçe kaldırır ya da hafifçe indiririm. Hatta gerekiyorsa yeniden şekillendiririm. Bazı kişilerde mevcut şekli düzeltmek için doku eklemek, bazı yerleri dolgunlaştırmak gerekebiliyor. Böyle durumlarda burnun içinde zaten fazlalık olup çıkarılması gereken dokular çıkar. Çıkan dokuları çöpe atmak yerine eklenmesi, dolgunlaştırılması gereken yerlere koymakta yarar var. Böylece dolgunluk verilmesi gereken yerlerde size hiçbir zararı olmayacak kendi öz dokularınız kullanılmış olur. Çoğu kişide var olan burun sırtıdaki çıkıntı ya da kamburluğu alınca, üst dudak açısı düzelir. Burun sırtındaki çıkıntıyı kemikleri kırarak değil, keserek almak daha iyidir. Böylece burunda hiçbir travma ve hasar da oluşmuyor. Bu durum aynı zamanda ameliyat sonrası iyileşmeyi de oldukça hızlandırıyor.

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı, uygun donanıma sahip bir hastanede, genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyatların zaman zaman gereken ciddiyet gösterilmeden, maliyeti düşürmek adına muayenehane koşullarında ya da lokal anestezi altında da yapıldığı duyuluyor. Bu durumdan sakınmanız sizin yararınıza olacaktır. Ameliyatın süresi probleminizin büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Benim yaptığım burun ameliyatı, çok özel bir durum olmadıkça yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürüyor.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Ameliyatı sonrası kendinizi iyi hissederseniz aynı gün hastaneden çıkabilirsiniz. İstirahat ihtiyacınız olursa 1 gece hastanede kalabilirsiniz. Ameliyat sonunda buruna verdiğim şeklin korunması için plastik bir kalıp yerleştireceğim. Burnun içine tampon koymayacağım. Tamponsuz burun estetiği ile ameliyat sonrası rahat nefes alabilirsiniz. Ameliyatın ardından göz çevresinde hafif şişlik ve morarma oluşur. Ameliyat sırasında burun kemikleriniz kırılmadan şekillendirileceği için şişme ve morarma en az derecede olacaktır. İlk gün bu bölgeye yapılacak buz uygulaması ile şişlik ve morarmaların derecesi nisbeten azaltılabilir. O yüzden en azından gece uyuyuncaya dek göz çevresine buz koymakta yarar var. İlk birkaç gün burun deliklerinden sızıntı şekline kanama olması normal. Ameliyat sonrası sizi rahatsız edecek derecede ağrı olmayacak. 7. gün plastik kalıbı çıkaracağım. Morluklar genelde 4-5 gün içinde kaybolur. Şişliklerin de çoğu ilk yedi gün içinde hızla azalır, burun şekli kendini gösterir. Bu andan itibaren normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Kalan şişliklerin azalması, derinin yumuşaması, burnun tam olarak oturması ve son halini alması için en az 6 aya ihtiyacınız var. Ameliyat sonrası en az 2 ay süre ile burnunuzu darbelerden ve güneş ışığından korumanız faydalı olur. Yazın ameliyat olmuşsanız mutlaka güneş koruyucu kremlerden kullanın. Bu süre içinde gözlük kullanmamanızda da yarar var. Alternatif olarak lens de kullanabilirsiniz.

Burun estetiğinin riskleri

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Düşük bir oranda da olsa burunda kalabilecek belli belirsiz şekil bozuklukları, hedeflenen şekilden sapmalar gibi istenmeyen sonuçların oluşması halinde ek cerrahi operasyon gerekliliği her zaman göz önüne almak gerekir. Dünya standartlarında, hastaların ortalama % 5-10’unda revizyon yani rötuş gereği duyması normal olarak kabul ediliyor.

Burun estetiği fiyatları

Burun estetiği fiyatları, yapılacak olan ameliyat, ilk burun ameliyatı mıdır, yoksa daha önceden yapılmış bir ameliyat olup da sonradan düzeltme mi gerekmektedir? Ameliyat fiyatları bu gibi konulara, kısacası ameliyatın zorluk derecesine göre değişir. Her hastanenin de ameliyat maliyetleri farklıdır, ameliyat için hangi hastaneyi tercih edeceğinize göre de değişir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
5 Yorum BURUN ESTETİĞİ
 1. Merhaba. Ben 21 yasşındayım. 18 yaşımdayken burnumda (eskiye dayanan) sola doğru eğrilik ve kemik fazlalığı sebebiyle ameliyat geçirdim. Fakat estetik ameliyat değil normal bir operasyon. Doktor bey burun kemiğimdeki büyüme dokularına dokunmadan ameliyat etti. Burnumun orta kemiğinde bir eğrilme hissediyorum şimdilerde. Açıkçası güzel bir görünüme sahip olmasını da istiyorum. Aynı zamanda nefes problemim de var. Sağ tarafıma yattığımda sol burun deliğimden nefes alamıyorum. Bana tavsiyeniz nedir?

 2. Aziz Çaglar KIRAN 9 Nisan 2015 at 08:57 Cevapla

  Merhaba, 25 yaşındayım ve yaklaşık 6-7 senedir burnumla ilgili şikâyetim var. Nasıl gerçekleştiğini bilmediğim bir deviasyon var burnumda. Burnuma herhangi bir darbe almadım ve burnuma yük bindirecek herhangi bir şey yapmadım ama deviasyon giderek arttı. Aynı zamanda havaya bağlı olarak burun etlerim de şişiyor ve zaman zaman burnumdan nefes alamayacak duruma geliyorum. deviasyonu ilk fark ettiğim zaman bir doktora gittiğimde bana deviasyonu düzeltmenin gerekli olmadığını, burun etlerini küçültmenin yeterli olacağını söyledi. Burnunla ilgili bir operasyonu için de 22-23 yaşını bekle burun yapın iyice otursun demişti. Ben de o zamandan sonra bir daha bu konu için doktora gitmedim. Su anda sıkıntılarım iyice arttı ve artık ameliyat olmayı düşünüyorum. Şu an Gebze tarafında bir ağır sanayi fabrikasında mühendis olarak çalışıyorum. Aslında derivasyon ameliyatının estetik ameliyat kapsamına girip girmediğini merak ediyorum. Muayene ücretinizi ve operasyonları gerçekleştirdiğiniz hastane için ödeyeceğim tahmini miktarı öğrenebilir miyim? Saygılarımla…

 3. 4 sene önce burun ameliyatı oldum, herşey güzel ama burun ucum kalın ve büyük görünüyor yüzüme göre sanki hiç ameliyat olmamış gibi. Benim ameliyat olma nedenim sol tarafımın komple tıkalı olması idi. Bu ameliyatla birlikte estetik müdehalede yapıldı. Eğri kemik düzeldi, ama dediğim gibi ucu beni rahatsız ediyor bu ne kadar zorlukta bir ameliyat olur ve bu ne kadara bana mal olur?

 4. Merhaba hocam, benim 3 sene önce trafik kazasında burnum kırılmıştı, belirgin eğrilik kaldı. Özel bir yöntemle ameliyat ettiğinizi duydum, ne yapmam gerekiyor?

 5. Merhaba doktor bey, 4 yıl önce bir burun ameliyatı geçirdim akrabalar vasıtasıyla. Açıkçası pek bilgim yoktu bu konularda. Küçük yaşta burun ameliyatı olmuştum et aldırmıştım nefes problemlerim yüzünden. 17 yaşında kemik et aldırdım ve burun şeklimi de düzelttirdim. Şimdi 22 yaşındayım burnumda sol tarafa doğru kayma söz konusu. Sizin problemli burunları düzeltme konusunda uzman olduğunuzu öğrendim. Tekrar bir ameliyat olmam gerekirse sonuçları nelerdir, tekrar aynı komplikasyonları yaşar mıyım? Fiyatlar hakkında da bilgilendiriseniz, çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler..


[Üst]

YORUM YAZ (Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz, mesaj göndermek ya da iletişim kurmak isterseniz İLETİŞİM sayfasını kullanınız)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir