GÖĞÜS DİKLEŞTİRME AMELİYATI

uk-flaggöğüs dikleştirmeGöğüs sarkması, yumuşaklık ve deformasyon bayanların en çok hassas oldukları konuların başında yer alır. Yapısında kas içermeyen tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüs dokusu zamanla yer çekimi, yaşlanma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik görünümlerini yitirir. İçi boşalarak ya da derisi aşırı derecede bollaşarak, sarkar ve bayanların huzursuz olmasına neden olarak çeşitli çözüm arayışlarına iter. Diriliğini, dolgunluğunu kaybetmiş sarkık göğüs görünümünü göğüs dikleştirme ameliyatı ile düzeltmek mümkün. Hem küçük hem de sarkık göğüs probleminiz varsa, tek başına dikleştirme ameliyatı yeterli olmaz. Göğüs dikleştirme operasyonu, göğsü yeniden şekillendirmeye yarayan, sarkıklığı giderici bir uygulamadır. Göğsü büyütücü etkisi yoktur. Eğer büyütme ihtiyacı da varsa dikleştirme ameliyatı ile birlikte, meme protezi (silikon) yerleştirilerek göğüs büyütme ameliyatı ile kombine etmek gerek. Ancak bu şekilde normal dolgunluk hedefine varmış oluruz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı planı

Ameliyattaki hedef, beden ölçülerinize uygun büyüklükte, doğal bir şekle sahip simetrik göğüs elde etmektir. Ben, uygun büyüklük ölçülerini beden ölçülerinizi dikkate alarak tespit ediyorum. Sizin mevcut ölçüleriniz ile olması gereken ölçüler arasındaki farkın ne kadar olduğunu belirliyorum. Bu sırada her iki göğüs arasında şekil ve büyüklük farklarından kaynaklanan asimetriler de kendiliğinden ortaya çıkıyor. Çoğu kadında sağ ve sol göğüs ölçüleri arasında farklılıklar olabilir. Sarkık göğüslerde sarkıklık derecesinin tespit edilmesi de önemlidir. Bunun için memenin alt kenar çizgisini referans olarak alıyorum. Meme başının, meme alt kenar çizgi seviyesinin ne kadar altında olduğuna göre sarkıklık derecesi belirliyorum.

Ameliyatta ne tür yöntemler uygulanıyor?

göğüs dikleştirme ameliyatı izleri

Göğüs dikleştirme ameliyatında farklı tekniklerle oluşan ameliyat izlerinin şematik görünümü

Göğüslerin sarkıklık derecesi ve mevcut büyüklüğü göz önüne alarak ne tür bir cerrahi girişimin uygun olacağının kararı ameliyat planlamasının en önemli kısmı. Sarkıklığın derecesi ne derece fazla ise ameliyat sonrası kalacak izler de o kadar fazla olur.

Hafif dereceli gevşek ve sarkık göğüsler:

Göğsünüzdeki sarkma derecesi hafif ise nasıl bir girişime ihtiyacınız olacağına göğüslerinizin büyüklüğüne bakarak birlikte karar verebiliriz. Göğüs büyüklüğü normal ise meme başının etrafından halka şeklinde bir miktar fazlalık deri çıkarılarak bolluğun giderilmesi ve meme başının hafifçe yukarıya doğru kaydırılması yeterli olur. Böyle bir girişimin ardından sadece meme başının etrafında çember şeklinde bir ameliyat izi kalır. Göğüslerinizde hafif bir sarkma olup da, gözünüze de biraz küçük görünüyorsa, dikleştirme ameliyatı uygulamadan, sadece göğüslerinizi biraz büyütmek için damla şeklinde anatomik silikon protez kullanarak göğüs büyütme yapılması oldukça cazip bir seçenektir.

Orta ve ileri dereceli gevşek ve sarkık göğüsler:

Göğüsleriniz orta ve ileri derecede sarkık ise iki farklı yaklaşım düşünülebilir. Birinci seçenek daha ziyade orta dereceli sarkmalar için daha uygun. Bu teknikte meme başının çevresindeki fazlalık deri halka şeklinde çıkarılır. Kalan deri göğsün alt kısmına doğru kaldırılınca meme dokusu açığa çıkar. Meme dokusunun altta kısmında meme toparlama ameliyatı uygulanır. Kesilmiş yerler, meme başının çevresinde çember şeklinde dikilir. Bu uygulama sonunda da sadece meme başının etrafında çember şeklinde ameliyat izi kalır. İkinci seçenekte hem meme başının çevresinde halka şeklinde, hem de memenin alt kenarına doğru uzanan dikey doğrultudaki deri fazlalıkları çıkarılır. Memenin alt kısmına toparlama işlemi uygulandıktan sonra kesilen yerler dikilerek kapatılır. Bu uygulama sonrasında meme başının etrafındaki çember şeklindeki ize ek olarak meme başının alt kenarından aşağı doğru uzanan dikey bir iz daha olur. Göğüsleriniz gözünüze küçük görünüyor ve biraz daha büyük olmasını istiyorsanız, aynı işlem sırasında silikon protez de yerleştirerek göğüsleri büyütmek gibi bir seçeneğimiz de var.

Göğüs dikleştirme estetiği sonrası iyileşme dönemi

Meme dikleştirme ameliyatı, uygun donanıma sahip bir hastanede yapılır. Genel anestezi ile yapılması gereken bir ameliyattır. Yaklaşık 3 saat kadar sürer. Ameliyattan 2-3 saat sonra ayağa kalkabilirsiniz, 1 gün hastanede kalmanız yeterli olacaktır. Ameliyattan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı olmayacak, hissedeceğiniz hafif ağrı da, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altında olacaktır. Ameliyatın etkisinden dolayı göğüslerde şişlik (ödem) ve zaman zaman morarma olabilir. Şişlik ve morarma olmuşsa, yaklaşık 10 gün içinde azalarak kaybolur. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında kendi kendine eriyen gizli dikişler kullanılırsa, ayrıca dikiş aldırma zahmeti ve stresi olmuyor. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi rahat olacak, yatakta değil, ayakta geçireceksiniz. Birkaç gün içinde iş hayatına dönecek, uçak yolculuğu yapacak derecede iyileşmiş olacaksınız. Yaraların iyileşmesi için gereken 15 günün ardından havuza ve denize de girebilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı olduktan sonra hamile kalırsam bebeğimi emzirebilir miyim?

Her hamilelik göğüsleri yıpratacağı için, meme dikleştirme ameliyatı, genellikle bir daha hamile kalmayı düşünmeyen kadınlar için çok daha uygun sayılır. Ancak hayat sürprizlerle dolu olduğu için, bu ameliyatın ardından da hamile kalabilirsiniz. Ameliyat sırasında süt bezleri fazla etkilenmez. Bu yüzden ameliyattan sonraki zaman içinde doğum yapıldığında süt bezleri ve süt kanalları zarar görmemiş olacağı için silikon protez uygulanan olgular da dahil olmak üzere tüm hastalar bebeğini emzirebilir. Olabilecek tek problem hamileliğin ardından göğüslerin tekrar yıpranıp deforme olma olasılığıdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatının riskleri

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Operasyon sonrasında açık tenli ve yara iyileşmesi normal olan kişilerde kalan ameliyat izleri çok belirgin olmaz. Ancak yine de izlerin belirginliği kişinin genetik yapısına, yaşına ve cildinin özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. Ameliyat izleri başlangıçta kırmızımsı bir renkte olup, zaman içinde rengi solarak normal deri rengine kavuşur. Bu süre de 5-6 ay kadar zaman alır. Göğüslerinizin yeni formunu tam olarak kazanması için de yaklaşık 6 aya ihtiyacınız var.

Meme dikleştirme ameliyatı daha diri, daha dik, daha dolgun bir göğüs şekli kazandırıyor. Bu kazanç aynı zamanda kendinize olan güveninizi de arttırıyor.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to GÖĞÜS DİKLEŞTİRME AMELİYATI
  1. Hacer Erdem

    Nazmi Bey iyi günler, ben emzirmiş birim ve gögüslerimde sarkma, gevşeme, eski haline göre küçülme oldu. Bitkisel ilaç ya da kremlerle eski haline kavuşabilir miyim ya da ameliyat yaptırmak istesem tekrar bebek sahibi olduğumda emzirebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim ..


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş