GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

uk-flaggöz kapağı estetiğiBir insanın bakışları, yüzünü, ama aslında ruh halini dışarıya ifade eden en önemli öğelerden birisidir. Göz kapağı, insanın dış görünümü ve yüz ifadesi üzerinde belirleyicilik özelliği en yüksek oluşumlardan biri olarak sayılır. Göz kapağı kırışıklığı ve sarkıklığı olan insanlar, uykulu, yorgun bezgin bir yüz ifadesine sahip olur. Göz kapağı, yüz ifadesindeki estetik değerinin yanı sıra fonksiyonel önemi de üst düzeyde olan bir yapıdır. Geçip giden yılların, yüz üzerindeki etkilerinin ilk görülmeye başladığı yerlerden biridir. Zaman akıp gittikçe üst göz kapağı derisi bollaşır, kaşlar gevşemeye başlar. Gevşeyen kaşlar, bollaşan deriyle birlikte aşağıya doğru sarkmaya başlar, hatta gözün üzerinde bir ağırlık yapar. Alt göz kapağında ise problem kendini daha farklı bir biçimde gösterir. Önce göz altı torbaları yavaş yavaş belirginleşmeye başlar, zaman daha da ilerledikçe deride bollaşma, buruşma ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Yaş ilerledikçe belirginleşen bu değişiklikler, yüzde üzgün, yorgun, bitkin, düşünceli ya da kızgın görünen bir ifadeye neden olur.

Bu problemleri düzeltmek için tek çözüm yolu vardır, o da blefaroplasti adını verdiğimiz göz kapağı estetiği ameliyatlarıdır. Göz kapağı estetiği, alında kırışıklık ve kaşlarda sarkıklığın olduğu durumlarda alın germe ameliyatı ile, yanakların sarkık olduğu durumlarda yüz germe ameliyatı ile kombine edilerek de yapılabilir. Hatta diğer başka ameliyatlar ile birlikte de uygulanabilir. Alt ve üst göz kapaklarının konumu da anatomik yapısı da birbirinden farklıdır. Bu yüzden alt ve üst göz kapakları ayrı ayrı ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Bu farklılıktan dolayı uygulanan cerrahi işlemlerin teknikleri de birbirine hiç benzemez.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı, göz kapağının katlanma çizgisi üzerinden, alt göz kapağı ameliyatı ise kirpiklerin 1,5 mm altından kesilerek yapılır. Böylece hem ameliyat izleri belirgin olmaz, hem belirgin olmayan bu izleri de katlantı çizgisi içinde gizlenmiş olur. Modern ameliyat teknikleri ile üst göz kapağındaki deri fazlalığının, hem enlemesine, hem boylamasına iki boyutlu olarak düzeltilmesi gerekir. Diğer taraftan göz kapağının dolgun ve şişkin görünümünü veren yağ torbacıkları da çıkarılmalıdır. Hem deri bolluğu, hem yağ torbacıkları alındığında üst göz kapağının bütün yükü bir anda hafifletilmiş olur.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Alt göz kapağında durum daha farklıdır. Burada düzeltilmesi gereken asıl problem göz altı yağ torbaları olup, deri bolluğunun düzeltilmesi ise tamamlayıcı işlemdir. Göz altı yağ torbaları dışarıya doğru bombelik oluşturur, uykudan yeni uyanmış ya da patlak bir göz izlenimi oluşturur. Göz altı yağ torbalarını düzeltmek için üç farklı yöntem uygulanır: Ya yağ torbaları çıkarılır, ya yağ torbalarının ön duvarını oluşturan zar gerginleştirilerek dışa doğru yaptığı bombelik alınır, ya da yağ torbalarının pozisyonu değiştirilir. Birincisi, yani yağ torbalarının çıkarılması, göz altında çukurlaşmaya neden olur. İkincisi, yani yağ torbalarının ön duvarını oluşturan zarın gerginleştirilmesi ise en yaygın olarak uygulanan yöntemdir. Bu yöntemde yağ torbaları çıkarılmaz, dışa doğru olan bombelik geriye doğru itilmiş olur. Üçüncüsü ise, bu aynı zamanda benim de uyguladığım tekniktir; hepsine göre daha yeni ve son birkaç yıldır yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu teknikte yağ torbalarının fazlalık olan kısımları, yanağın üst bölgesine doğru bir cep açılarak buraya dağıtılır. Bu işlemin en büyük avantajı, alt göz kapağı ile yanağı birbirinden ayıran sınır çizgisinin alt kısmı bu yağlarla dolduğu için bu çizgi kaybolur. Alt göz kapağı neredeyse kirpiklerin hizasına kadar yanağın devamıymış gibi görünür.

Ameliyat bilgileri

Göz kapağı operasyonları genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Göz kapağı ile birlikte kombine edilecek başka bir ameliyat da düşünülüyorsa genel anestezi tercih edilir. Tek başına göz kapağı ameliyatı yapılacaksa sadece lokal anestezi ile de yapılabilir. Ben üst göz kapağı ameliyatını lokal anestezi ile yapıyorum, ancak alt göz kapağında bu ameliyat her ne kadar lokal anestezi ile de yapılabilir olmasına rağmen ben genel anesteziyi tercih ediyorum. Çünkü üst göz kapağı ameliyatlarında hasta gözünü kapalı tuttuğu için problem olmaz, ancak alt göz kapağı ameliyatlarında hastanın gözünün önünde ameliyat aletleri ile çalışmak hem hastaya psikolojik rahatsızlık verir, hem de hastanın yapacağı istemsiz göz kırpıştırmaları yüzünden de hassas bölgelerde cerrah rahat çalışamaz. Bu yüzden alt göz kapağı estetiğini genel anestezi altında yapmak bence daha konforlu ve daha mantıklıdır.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılmışsa ameliyattan sonra aynı gün eve dönebilirsiniz. Rahatsız edecek derecede ağrı olmaz. Hissedebileceğiniz hafif ağrı da, normal ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla geçirilir. Ameliyattan sonra göz çevresi dokuları oldukça gevşek olduğundan bu bölgede doğal olarak şişme ve morarma olur. Şişme ve morarma her hastada mutlaka ortaya çıkar, ancak bunun derecesi herkeste oldukça değişkendir. İlk gün bu bölgeye yapılacak buz uygulaması ile şişlik ve morarmaların derecesi nispeten azaltılabilir. O yüzden en azından gece uyuyuncaya dek göz çevresine buz koymakta yarar vardır. Genel anestezi uygulandıysa ameliyatın ardından birkaç saat sonra anestezinin etkisinden kurtulup da gücünüz, kuvvetiniz yerine geldiğinde ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz. İlk gün dahi çoğu zaman kendi ihtiyacınızı kendiniz görebilecek kadar iyi hissedersiniz. Göz kapağı ameliyatı sizi yatağa bağlamaz. Ayağa kalktığınız andan itibaren hareketlerinizde kendinizi son derece özgür hissedin. Ne kadar hareketli olursanız kendinize güveniniz gelir, kendinizi daha iyi hisseder, daha çabuk iyileşirsiniz. Ertesi gün ya da aynı günün akşamı evinize döndüğünüzde günlük ev hayatınızı yine yatağa bağımlı olmaksızın sürdürebilirsiniz. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morarmalar, normal seyrine bırakıldığında yaklaşık 1 hafta içinde kaybolur. Bu nedenle iş hayatına dönerek, çalışmaya başlamanız için kendinize 1 hafta ayırmanız yeterli olur. “Ben bu şişlik ve morarmalara rağmen masa başında olduğum için çalışabilirim” diyorsanız 4 gün sonra da işinize dönebilirsiniz, bu da sizin kendi tercihiniz. Çoğu ameliyat sonucunda olduğu gibi göz kapaklarının derisinin de tam olarak oturması ve son şeklini alması yaklaşık 4-6 ay kadar sürer.

Anlatmış olduğum bu teknikler göz kapağı alanındaki en yeni teknikler olup, etkisi hemen ortaya çıkıyor ve son derece yüz güldürücü sonuçlar veriyor. İyileşme süresinin hemen sonunda bakışlarda canlanma, üzgün, yorgun ve kızgın görünen yüz ifadesinde düzelme ve gençleşme göze çarpıyor.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
14 Yorum: GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ
 1. kenan urvasızoğlu

  göz altı torbalarım ve fazla derisi var bu cerrahi mudahalenin ücreti nekadar olur , ( en azından yaklaşık fiyatını bilmek isterim)

 2. Alla Başerli

  Merhaba, sizin programları seyretim sonra interneten okudum ve videoları seyretim. Benim göz alt torbalarım var artı yanaklarım da sarkmaya başladı. Ben çok istiyorum bunlardan kurtulmak, sadece ilk önce bilmek istiyorum bu tür ameliyat için ücreti ne kadar. Bana cevap verirseniz çok sevinirim. Saygılar ve büyük başarılar. Alla…

 3. Caner Güler

  Merhabalar, bir sorum olacaktı. Uzun süredir aynaya bakarken göz kapağımın olduğu bölge ile ilgili bi sıkıntı farkettim. Kaş düşüklüğü gibi duruyor, fakat göz kapağı ile de ilgili bir problem olabilir. Ayrıca gözlerimi açıp kapatırken göz kapağımın sürekli bir yere takıldığını farkediyorum ve günlük hayatımdada bana büyük sıkıntı veriyor. Muayene olmak istiyorum, fakat ameliyatın ne gibi riskleri var ve bu bölgede dış görünüşün daha kötü olma ihtimali var mıdır, varsa da ne kadardır bunları öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler.

 4. GONCA ÇAM

  Merhaba, 43 yaşındayım. Fiziken yaşımın çok altında görünüme sahibim, fakat üst göz kapaklarımda sarkma var. Bundan çok muzdaribim. Bu ameliyat ücreti hakkında sayfanızda herhangi bilgi mevcut değil. Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum.. Tesekkürler…

 5. Zeynep Torlak

  Nazmi Bey merhaba, 42 yaşındayım, göz kapağı düşüklüğü ve gözaltı torbalanma şikâyetlerim var yaklaşık olarak son 1-2 yıldır bu durum beni çok rahatsız etmekte ve sizin gibi değerli ve ehli bir doktorumuza cerrahi müdahale yaptırmak istiyorum. Ancak daha önce hiç böyle bir girişim ve tecrübem olmadığı için fiyatlarla ilgili hiç bir fikrim bulunmamakta, sizden ricam bana bu ameliyatlara ilişkin bir fiyat verebilirseniz çok mutlu olacağım, bütçeme uygun olması durumunda karşı karşıya gelebilmek ve tanışmak dileğiyle, sabırsızlıkla cevabinizi bekliyorum, saygılar..

 6. Zehra

  Merhaba Dr. Bey, bundan 3 sene önce gözümle ilgili bir problemden dolayı göz doktoruna muayene oldum. Doktor göz kapağımda deri fazlalıkları olduğunu söyledi. Deri fazlalıkları ağırlık yaparak gözümün yorulmasına neden olduğu için alınması gerekiyormuş. Bunun üzerine beni ameliyat etti. Ancak benim göz ile ilgili problemim çözülmedi. Bir de sağ ve sol tarafta eşitsizlik oluştu. Sağ taraf normal gibi dururken sol tarafta hala biraz fazlalıklar duruyor, bir de ameliyat çizgisi yamuk görünüyor. Sonradan anladığım kadarıyla beni bu ameliyatı yapmak için kobay olarak kullanmış, asıl uzmanlığı göz kapağı değilmiş. Şimdi doktor bey ben bu görüntümden rahatsız oluyorum ve çözüm arayışındayım. Biraz araştırdım ve sizin bu konuda başarılı olduğunuzu öğrendim, çevremde birkaç kişi de sizin adınızı verdi. Size ulaşmak istiyorum, yardımcı olur musunuz?

 7. halil başçı

  Bu göz altı torbalarını aldırmanın bir zararı var mı hocam? Riskli midir? Son 1-2 yıldır gözlerim patlak patlak görünmeye başladı. Ameliyat olmadan kurtulmanın yolu var mı acaba? Ameliyat olsam mı, olmasam mı karar veremiyorum hocam. Böyle görünmek de istemiyorum ama ne yapacağımı bilemedim, bana yol gösterirseniz memnun olurum.

 8. Figen Issi

  Selam,
  Ablam sırf göz kapağındaki fazlalığı aldırmak için Almanya’dan 2 haftalığına gelecek. Bu operasyon için bize aşağı yukarı bir fiyat verebilirseniz cok memnun oluruz. Sonuçta ona göre hazırlıklı gelmek istiyor. İlginize şimdiden çok teşekkür ediyorum. Selamlar, Figen

 9. Elmas

  Merhaba, ben göz altı ve göz kapağı ameliyatı olmak istiyorum. Biraz internetten araştırdım. Bana göz altı ve göz kapağı ameliyatının ikisinin ayrı ayrı fiyatını öğrenmek istiyorum. Bir de gercekten bir pürüz çıkarsa sorumluluk alıyor musunuz? Yoksa obun ocon ekstra ücret taleb ediyor musunuz? Tskler saygılar…

 10. Yıldıray Cihanoğlu

  Merhabalar, 46 yaşındayım. Fiziki olarak genç görünümlü ve sağlıklıyım. Fakat göz altı torbaları yüzümde yorgun ve asık suratlı bir ifade yaratmakta. Lokal anestezi ile göz altı torbası ameliyatı riski, iyileşme oranı, yeni bir estetik problemle karşılaşma gibi riskler ve kesin fiyat konusunda bilgi vermenizi rica ediyorum. Teşekkürler.

 11. Çisil Nar

  Merhabalar, ben daha 18 yaşındayım. Çok araştırdım hep yaşla ilgili olduğu söylenmiş ama genetik benim. Bütün ailede olmasına karşın bende artık patlak vermiş durumda. Hem göz altı torbalarım var hemde mor ve kırmızı halkalarım var. Hayatımı bunun yüzünden insanlardan kötü yorumlar alarak, mutsuz geçirmek istemiyorum. Ama babam doktor oldugu (beni tedirgin ettiği) ve göze çok yakın bir ameliyat olduğu için risklerinden korkuyorum ve hangi işlemin bana daha uygun olacağından emin olamamak ürkütüyor. Antalya da yaşıyorum ve üniversitem başlamadan kurtulmak istiyorum. Ama risklerinden de korkuyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 12. bulent

  İyi günler eşimin göz altı torbaları mevcut eşimin yaşı 39. Bir de vajina iç dudak operasyonu yaptırmak istiyor. Bunların işlem sırası ve maliyeti ne kadar olur ve ödeme şekli nedir? Bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 13. Sena

  Merhaba ben 40 yaşındayım göz altı torbasını aldırdım ama gözümde sarkma yaptı, şu an gözüm ayrık diğer gözüm düzgün ama diğeri altı şiş ve ayrık bakıyor. Lütfen yardımcı olun 1 ay oldu ve hala düzelmedi doktor bir daha operasyon yapalım dedi geçmez diye korkuyorum. Keşke size ameliyat olsaydım.

 14. salih

  Merhaba, 40 yaşındayım. Fiziken yaşımın çok altında görünüme sahibim, fakat alt göz kapaklarımda bariz şişmeler var. Bundan çok muzdaribim. Kesin olarak cerrahi müdahale yaptırmak istiyorum. Araştırmalar içerisindeyim doğru ve güvenilir bir merkez arıyorum. Bu ameliyat ücreti ve ameliyat hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler…


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş