VAJİNA İÇ DUDAK ESTETİĞİ: LABİOPLASTİ

uk-flagvajina iç dudak estetiğiKadınlara yönelik cinsel organ estetiği içinde en sık yapılan ameliyatlardan birisi küçük dudak olarak da bilinen labium minus adı verilen vajina iç dudak küçültme ameliyatıdır. Bu işleme iç dudak estetiği ya da labioplasti denir. İç dudaklar, dış dudakların arasında yer alır. İnce deri kıvrımı şeklinde ve klitoris üst kısmından başlayarak, sağ ve sol taraflardan vajina girişinin arkasına kadar uzanır. Önden arkaya doğru giderek incelir ve vajina arkasına doğru yaklaştıkça belirsiz bir hal alır. Ortalama uzunlukları 4-6 cm., genişlikleri de 1-2 cm. olur. Şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye, ırka ve yaşa göre oldukça değişken olur. Estetik görünüm açısından değerlendirilecek olursa, iç dudakların dış dudaklardan hafifçe taşması normal olarak kabul edilir.

Vajina iç dudak sarkması neden olur?

Bazı kadınların cinsel organlarındaki iç dudakların sarkık, büyük ya da asimetrik olması cinsel organ görünümünü bozar. Çoğu kadında iç dudakların rengi de kenarlara doğru yaklaştıkça koyulaşır. Rengin koyulaşması, iç dudaklardaki deri fazlalıkları büyüdükçe daha belirgin olur. Bu da cinsel organda göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturur. İç dudaklardaki deri fazlalıklarının dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbbi olarak önemli bir sorun olmasa da cinsel organın görünümünü bozarak kadını bu soruna çözüm arayışına iter. Doğuştan var olabilen ya da yaş ilerledikçe belirginleşen bu şekil bozukluğu, özellikle cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler. Cinsel organ görünümünü hoş bulmayan kadınlar, özgüvenini yitirerek partnerine çıplak görünmek istemez, eşinden utandığı için genellikle karanlık bir ortamda sevişmeyi tercih eder ya da cinsel ilişki sırasında genital bölgesini saklamak için yoğun çaba harcar. Diğer taraftan, deri fazlalıkları aşırı büyük ise cinsel ilişki sırasında vajina içine sıkışarak kadının ağrı duymasına da neden olabilir. Vajina iç dudaklarının sarkıklığı, terleme sonucu oluşan vajina salgılarının bu bölgede birikmesi nedeniyle kötü kokuya yol açar, mantar enfeksiyonlarının gelişmesine zemin hazırlar. Bunların yanı sıra kadınlar, kötü bir görüntü oluşturduğu için dar pantolon, bikini ve bazı iç çamaşırlarını giymekten de mahrum kalırlar. Tüm bu sorunların toplamı, kadının zamanla özgüvenini yitirmesine, depresyona girmesine, cinsel yaşamdan soğumasına, hatta orgazm güçlüğü çekmesine bile neden olur.

Kimler için uygundur?

Vajina iç dudak ameliyatı, iç dudak sarkması olan ve ergenlik döneminin bitmesiyle cinsel organların şekillenme süreci tamamlanmış olan her kadında uygulanabilir. İç dudakları küçültme ameliyatı olmak için çocuk doğurmuş ya da doğurmamış olmanın, o güne kadar cinsel ilişkiye girmiş ya da girmemiş olmanın hiçbir önemi yoktur. Kızlık zarı vajinanın girişinde olduğu için ameliyat olmak kızlık zarına zarar vermez. Yani cinsel deneyimi olmayan kişilerde de hiçbir sakıncası olmadan rahatlıkla uygulanabilir. Bu ameliyat, hamile kalmak, doğum yapmak, cinsel ilişki ve orgazm açısından herhangi bir engel oluşturmaz.

Vajina İç Dudak Küçültme (Labioplasti) Ameliyatı

Ameliyat genelde lokal anestezi altında yapılır. Hasta kendisini psikolojik olarak daha rahat hissedecekse derin uyku ya da genel anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat sırasında iç dudakların sarkan fazlalığı kesilerek çıkarılır, dış dudaklar ile hemen hemen aynı seviyeye getirilerek yeniden dikilir. Bu işlem, iç dudakların doğal kenarlarının bozulmasını istemeyen hastalarda kenarları koruyucu teknikler uygulanabilir. Bu arada iç dudakların şekli ile ilgili asimetri varsa düzeltilir. Klitoris üzerini örten deride fazlalıklar varsa, o fazlalıkları almak için deneyim gerektiren özel tasarımlar uygulamak gerekir. Çoğu kişide bu işleme ihtiyaç duyulur.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Labioplasti operasyonu yaklaşık 40 dakika sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ağrı verici bir işlem değildir. Hastaneden çıktıktan sonra iyileşme dönemi içinde normal hayatınızı sürdürebilirsiniz. Ameliyatı kendi kendine eriyen dikişler ile yaptığım için, dikişleri daha sonra aldırma zahmeti ve stresi olmaz. Özel bir bakım gerektirmez, sadece ameliyat bölgesinin temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir. Yaranın iyileşmesi için gereken 15-20 günlük sürenin ardından cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Teknik olarak herhangi bir riski olmayan bu ameliyatın sonuçları oldukça memnun edici ve yüz güldürücüdür. Hem kadın cinsel organına güzel bir görünüm, hem de psikolojik durumda düzelmeyle birlikte özgüveni yeniden sağlayarak mutlu bir cinsel hayat kazandırır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
7 Yorum: VAJİNA İÇ DUDAK ESTETİĞİ: LABİOPLASTİ
 1. ebru

  12 yaşında olanlar için uygun mudur?

 2. m. g.

  Benim sorunum vajina iç dudak asimetrisi sol dudak diğerine göre uzun ve sarkık bekarım evleneceğim. Eşim tarafından sorun olur mu diye korkuyorum. Moralim çok bozuk kimseyle paylaşamadım, internette araştırdım var mı ama yine de korkuyorum. Bu konuda sizi çok methediyorlar, yardımcı olursanz sevinirim.

 3. leyla

  Ücreti ne kadardır acaba?

 4. Berrin

  Hocam, bu konuda adınızı çok duydum, birçok kişi sizi tavsiye etti, benim de sıkıntım var. En kısa zamanda ameliyat olmak istiyorum.

 5. A. Teke

  Dr. Bey iyi günler, Ben 35 yaşında ve 25 senelik Tip 1 diabetliyim, labioplasti operasyonuna ihtiyacım olduğunu düşünüyorum, mümkün mü? Bir de ücret konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar…

 6. Vildan

  Merhabalar. Benim genital bölgemdeki iç dudaklar fazlasıyla sarkık ve şişkindi. Bu sebeple yaklaşık 2 hafta önce labioplasti ameliyatı oldum. Şu anda sarkıklık gitti, fakat hala iç dudakların ön kısmında şişkinlik var. Bu yüzden dış dudaklar ayrı bir şekilde kapalı durmuyor. Bu ameliyatlarda en iyi uzman olduğunuz için size sormak istiyorum, benim tekrar bir operasyon geçirmem gerekir mi ve size nasıl ulaşabilirim? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 7. Korkunç hissediyorum

  14 yaşındayım ve 12 yaşında bilinçsizce mastürbasyon yaparken sol iç dudağımın sarkık olduğunu fark ettim şimdi 20 yaşına kadar filan beklemek zorundayım böyle sarkık kalsa 8 yıl boyunca mesela sorun olur mu mantar çıkar mı çok korkuyorum anneme de söyleyemedim ve söyleyemem zaten lütfen cevap verin


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş