JİNEKOMASTİ

uk-flagjinekomastiErkek memesinin büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti tek göğüste görülebildiği gibi her iki göğüste de ortaya çıkabilir. Her ne kadar bazı ilaçlar ve tıbbi sorunlar erkek göğsünün fazla gelişmesiyle ilgili olsa da, hastaların çoğunda olayı tetikleyici kesin bir neden bilinmemektedir.

Jinekomasti Nedenleri

Başta kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun biyolojik gelişimini yönlendirir. Erkeklik hormonları ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini baskılar. Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomastinin temelinde bu hormonların meme dokusuna etkisi arasındaki dengesizlik yatar. Doğuştan olan Klinefelter Sendromu ya da testislerin alınması gibi erkeklik hormonu olan testosteronun seviyesinde azalmaya neden olan durumlar, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri gibi kadınlık hormonu olan östrojenin seviyesinde artışa neden olan durumlar, şişmanlık, böbrek yetmezliği, hemodiyaliz, tiroid hormonu dengesizliği, karaciğer tümörleri, alkol, simetidin, amfetamin, marihuana, trisiklik antidepresanlar, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroid gibi ilaç ve madde kullanımları, jinekomastiye neden olabiliyor. 10-16 yaşları arasındaki erkek çocuklarda %40’a varan oranlarda görülmektedir, %65 ile en yüksek oranda görülme dönemi, erkeklerin boyca büyüme hızının en yüksek değeri ile eş zamanlıdır. Yapılan araştırmalarda, hastaların %27’sinde bir yıl, %7.7’sinde ise iki yıl sürdüğü, yetişkinlik çağında ise %4’ünde devam ettiği gözlenmiştir. Ergenlik döneminde erkeklerin %50-60 oranlarında görülür, 1-2 yıl kadar devam edip %75’i iki yılda, %90’ı üç yılda tamamen kaybolur. Yaşlılık döneminde ise yaşın ilerlemesi ile vücuttaki hormon dengelerinin değişmesiyle, vücutta yağ oranının artması sonucu meme kitlesinde de artış gözlenebilir.

Jinekomasti ve etkilenen dokular

Meme 2 ana dokudan ibarettir: Yağ dokusu ve meme bezleri. Jinekomasti bu dokulardaki artışa göre sınıflanır ve tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tip olarak adlandırılan jinekomastide meme bezlerinin büyüklüğünde bir artış söz konusudur. Adipoz tip olarak adlandırılan jinekomastide yağ dokusunda bir artış söz konusudur. Hem yağ dokusunun hem meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak adlandırılır.

Jinekomasti Tedavisi

Tedavisinde izlenecek yol hastanın yaşına göre değişir. Ergenlik döneminde kendi kendine kaybolabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu dönemde ileri jinekomasti olgularında bir endokrinoloji uzmanı kontrolünde tıbbi tedavi de uygulanabilir. Altta yatan tiroid, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, ya da ilaç ve madde kullanımı gibi sebepler varsa öncelikle sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi programı uygulanmalıdır. Hasta ergenlik dönemini geride bırakmış ve halen daha jinekomastisi devam ediyorsa, altta yatan herhangi bir sebep yoksa bu durumda uygulanacak tek tedavi seçeneği ameliyattır. Bu durum, spor ya da diyet programları ile ortadan kaldırılamaz.

Jinekomasti Ameliyatı

Ameliyat mutlaka uygun donanıma sahip bir hastanede yapılmalıdır. Anestezi tipi meme kitlesinin büyüklüğüne göre değişebilir. Ameliyat geniş bir bölgeye uygulanmayacaksa lokal anestezi altında yapmak mümkündür. Lokal anestezinin yeterli olmayacağı kadar geniş bir bölgeyi kaplıyorsa genel anestezi seçilir. Ameliyat süresi uygulanacak tekniğe göre 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişir.

Ameliyatın tekniği, meme büyümesine neden olan kitlenin hangi dokudan kaynaklandığına, memenin ne ölçüde büyüdüğüne ve deride de bir bollaşma olup olmadığına göre belirlenir. Meme büyümesi, meme bezlerinden kaynaklanıyorsa meme başının alt yarısından yarım çember şeklinde kesilerek meme altında dolgunluğu oluşturan kitlenin kesilerek çıkarılması gerekir. Meme bezleri sert bir dokuya sahip olduğu için küçük küçük parçalara ayrılması mümkün değildir, çoğu kez bütün olarak çıkarmak gerekir. Çıkarılan meme bezlerinin içeride oluşturduğu boşlukta kan birikimini önlemek amacıyla dren diye adlandırdığımız plastik tüplerden yerleştirilir. Drenler genelde 1- 2 gün sonra çıkarılır. Deri üzerindeki kesi, kendi kendine eriyen iplikler ile dikilerek kapatılırsa, dikişleri aldırma stresi ve zahmeti de olmaz. Kesilen yer belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşir. Meme büyümesi, yağ dokusunun artışından kaynaklanıyorsa bu durumda liposuction tekniği uygulanabilir.

Liposuction, vücutta belli bölgelerde birikim yapan yağların, küçük bir delikten girebilecek ince bir kanül yardımıyla vakum yapılarak çıkarılması işlemine denir. Liposuction işlemine başlamadan önce, göğüs bölgesine kanamayı azaltıcı özel solüsyonlar injekte edilir. Böylece ameliyat esnasında kan kaybı ya hiç olmuyor ya da çok az olur. Bu uygulama ayrıca ameliyattan sonra hissedilen ağrıyı da düşürür. Deriden sadece kanülün girebilmesine yetecek kadar 3-4 mm uzunluğunda delikler açmak yeter. Açılan deliklerin içinden meme altına kanüller sokularak yağ dokusu vakum yapılarak emilir. Deride 3-4 mm lik kesiler olduğu için hemen hemen hiç iz bırakmadan iyileşir. Meme büyümesi hem meme bezlerinden hem de yağ dokusundan kaynaklanıyorsa yağ dokusu liposuction yöntemiyle, meme bezleri de meme altından kesilerek çıkarılması gerek, ben bu gibi durumlarda her iki yöntemi kombine ederek uyguluyorum. Meme fazla miktarda büyümüşse meme altındaki dokular alındığında deride de bir miktar bolluk ve fazlalık kalacaktır. Bu durumda derinin normal gerginliğini kazanması için fazlalık olan derinin de kesilerek çıkarılması gerekir. Bu gibi derideki fazlalıklarını çıkardığımız durumlarda ise deri fazlalıklarının alınma yerlerinde izler de kalır.

Lazer Liposuction Ameliyatı ile Jinekomasti Tedavisi

Lazer liposuction yöntemi bu konudaki en yeni teknolojidir. Lazer ışınları yağ dokusu ile birlikte meme bezlerini de yakabilen etkiye sahiptir. Bu sayede meme bezlerinin çıkarılması gerektiği durumlarda cildi hiç kesmeden ve dolayısıyla deri üzerinde ameliyat izi oluşturmadan hem yağ dokusu, hem meme bezleri eritilerek çıkarılabilir. Lazer liposuction ile jinekomasti tedavisi sırasında lazerin sıcaklığı ile deri de ısınır. Deri ısınınca büzüşür ve daha da sıkılaşır. Bu avantajı sayesinde özellikle deri fazlalığı olan kişilerde lazer liposuction uygulandığında deriyi keserek çıkarma gereği olmayacağından kişiyi ameliyat izlerinden de kurtarmış olur.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme dönemi

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Aynı gün ya da 1 gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat sayılmaz, olabilecek hafif ağrı, normal ağrı kesici ilaçlar ile kontrol edilebilir. Yani ağrıdan yana bir sıkıntınız olmayacaktır. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sırasında meme bezleri kesilerek çıkarılmışsa göğüs bölgesine 1 hafta süreyle baskılı bandaj uygulamakta yarar vardır, liposuction uygulanmışsa 4 hafta boyunca göğüs bölgesini saran bir korse kullanacaksınız. Ameliyatın ardından 3-4 gün sonra normal hayatınızı sürdürüp iş hayatına dönebilecek ölçüde iyileşirsiniz. Liposuction uygulaması yapılmışsa göğüs bölgesinde morarma ve ödeme bağlı şişlikler olabilir, bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve yaklaşık 2 ay içinde göğsünüzün yeni şekli ortaya çıkar. Ameliyattan 2 gün sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatının riskleri

Teknik olarak çok riskli sayılmayan bu ameliyatın etkisi ömür boyu kalıcıdır, oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir, göğüs bölgesinin görüntüsünü düzelterek, kendinize olan güveninizi arttırır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to JİNEKOMASTİ
  1. Kadir B.

    Merhaba Hocam, bugün basında çıkan haberde sizin lazer yöntemiyle liposuction yaparak daha başarılı sonuçlar elde ettiğiniz yazıyordu. Benim de aslında uzun zamandır olan problemimle ilgili haberi okuyunca neden olmasın diye düşünmeye başladım. Ancak benim sağ meme ile sol meme arasında eşitsizlik var, sağdaki biraz daha büyük duruyor. Acaba ameliyat sırasında bu da eşitlenebilir mi diye düşünüyorum. Hocam ameliyatlarınızda başarılarınızın devamını dilerim, saygılar…


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş