KARIN GERME ESTETİĞİ

uk-flagkarın germeKarın, insanın dış görünümüne doğrudan yansıyan, estetik önemi olan bir vücut bölgesidir. Karın bölgesinde doğumdan sonra meydana gelen cilt çatlakları, karın duvarını oluşturan kasların gevşemesi sonucu karında sarkma, gevşeme, yağ birikimi ve şişkinlik gibi deformasyonlar sık olarak görülüyor. Abdominoplasti, yani karın germe estetiği, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınarak, karın duvarı kaslarının eski gerginliğini ve sıkılığını sağlayan estetik ameliyat olarak adlandırılır. Karın germe ameliyatı ile, göbek deliğinin aşağısında kalan karın cildindeki çatlama, gevşeme, sarkma, buruşma gibi deformasyonlar, göbek deliğinin üzerinde kalan karın cildindeki gevşeklik ve fazlalıklar, özellikle alt karın bölgesinde birikmiş yağ fazlalıkları ve karın kaslarının gevşekliğinden kaynaklanan karın şişkinliği düzeltilir. İsteğe ve ihtiyaca bağlı olarak estetik karın germe ameliyatı ile birlikte estetik bel inceltme ya da liposuction ameliyatı da aynı anda uygulanabilir.

Karın germe estetiği için uygun bir aday mısınız?

Karın germe operasyonu için en uygun adayları, genel sağlık durumu normal, diyete ve egzersize rağmen eritilemeyen, karın bölgesinde yağ fazlalılığı, deri gevşekliği ve buruşukluk gibi şikayetleri olan kadın ve erkekler oluşturur. Ameliyat için bana başvuran adayların büyük bir kısmı doğum yapmış kadınlardır. Doğum yapmamış olduğu halde aşırı kilo alıp vermeye bağlı karın sarkması olan bayanlar ve yine aşırı kilo verme sonucu göbeği sarkan erkekler için de ameliyat uygundur. Birden fazla gebeliğin ardından karın derisi gevşemiş ve çatlamış, kasları normale dönemeyecek kadar esnemiş kadınlar, ameliyat ile çok yarar görür.

Cilt elastikiyetinin azalması ile birlikte bir miktar yağlanma şikayeti olan daha yaşlı hastalarda da karın germe oldukça iyi sonuç verir. Bazı kadınlar sadece karın derisinde oluşan çatlaklardan yakınıyor, ameliyat olmadan bu çatlaklardan kurtulmanın arayışı içindeler. Ancak derideki çatlakları yok edici herhangi bir yöntem mevcut değildir. Karın germe operasyonu ile göbek deliğinin birkaç cm üzerinden kasıklara kadar olan deri çıkarılıp atılır. Böylece çıkarılıp atılan deri içinde kalan çatlaklar da deriyle birlikte çöpe gitmiş olur. Obez hastalarda ise akla gelen ilk çözüm karın germe ameliyatı olmamalı, çözümü öncelikli olarak obezite tedavisinde aramak daha doğru. Eğer şişmanlık yani obesite problemi olup da zayıflamayı planlıyorsanız, karın germe ameliyatı olmayı, hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya dek erteleyin. Karın germe, obesite problemini çözmek için uygulanan bir ameliyat değildir. Kilo verdikten sonra karın bölgesinde sarkmalar olacağı için, ameliyat, kilo verdikten sonra yapılırsa daha iyi sonuç verir. Diğer taraftan ameliyat da daha risksiz hale gelmiş olur.

Ameliyat için ideal adaylar:

 • Genel sağlık durumu iyi olan kişiler
 • Şişman olmayıp kilo fazlalığı olmayan kişiler
 • En küçük çocuğu en az bir yaşında olan ya da gelecekte hamileliği düşünmeyen kadınlar
 • Sigara kullanmayanlar
 • Karın bölgesinden daha önce ameliyat geçirmeyenler
 • Ameliyat izlerini kabullenerek, beklentileri gerçeğe uyumlu kişiler

Ne tip bir ameliyat yapılacak?

Karın germe ameliyatı için uygulanan iki teknik mevcut: Tam karın germe (total abdominoplasti) ve mini karın germe (mini abdominoplasti). Bu iki teknikten hangisinin sizin için iyi sonuç vereceğini belirlerken karın bölgesindeki problemin ne kadar geniş bir alanda yer aldığına bakıyorum. Göbek deliğinin altındaki seviyede hafif yağlanma ve sarkma, bu bölgede dar bir alanda çatlaklar varsa, karın kaslarında herhangi bir gevşeme ve ayrılma saptanmamışsa, göbek deliğinin üst seviyesinde gevşeme, bollaşma gibi problemler yoksa ve bu bölge güzel görünüyorsa; kısaca mevcut olan problemler hafif derecede ve sadece göbek deliğinin alt kısmını ilgilendiriyorsa mini karın germe ameliyatı (mini abdominoplasti) yeterli olur. Benzer problemler göbek deliğinin üst seviyesine de taşıyorsa tam karın germe ameliyatı (total abdominoplasti) yöntemini tercih ediyorum. Bu kriterleri bir kenara bırakın: Bir elinizi göbek deliğinin 1 cm üzerine, diğer elinizi aşağıda karın bölgesinin bitip de kasık bölgesinin başladığı sınıra (sezaryen geçirmişseniz sezaryen izinin olduğu yere) koyduğunuzda; üstteki elinizle karın derisini aşağıya doğru gerdirerek altta kalan elinizin hizasına kadar yaklaştırarak ellerinizi birleştirebiliyorsanız, tam karın germe ameliyatı ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bu basit test ile karın estetiği bozulmuş kişilerin neredeyse tamamına yakın bir kısmında tam karın germe gerekliliği tespit edilir. Tam karın germe ihtiyacı olan bir hastaya mini karın germe ameliyatı uygulanırsa, etkisinin oldukça yetersiz olacağından dolayı, elde edilecek kazanç hemen hemen sıfıra yakındır.

Abdominoplasti

karin-germe-ameliyati

Karın germe ameliyatının aşamaları

Tam karın germe ameliyatı sırasında, göbek deliğinin birkaç cm üst seviyesi ile kasık bölgesinin başladığı seviye arasında kalan fazlalık olan deri ve yağların tamamını çıkarılır. Bu bölgedeki yağları ellerinizin arasına aldığınızda fazlalıklar yanlarda nereye kadar uzanıyorsa, bu uzantının en uç noktaları da çıkarılacak derinin yan sınırları oluşturur. Kilolu hastalarda, yan kenarlar belin arkasına kadar uzanabiliyor. Bu durumda, karındaki fazlalıklara bel bölgesini de dahil etmek gerekir. Göbek deliğinin iç kenarını keserek, göbek deliği, çıkarılacak olan deri ve yağ dokusundan ayrılır, göbek deliğini yerinde bırakılarak fazlalık olan deri ve yağ dokuları alınır. Üstte kalan karın derisi ile birlikte yağ dokusunu, kaburga kemiklerinin alt sınırına kadar zemindeki kas tabakasından ayrılır. Böylece karın ön duvarını oluşturan kaslar tüm çıplaklığıyla ortaya çıkar. Bu kasları, birbirine tekrar yaklaştırılarak, gençlik yıllarında olduğu pozisyonda gerdirme yaparak birbirine dikilir. Böylece karnın şişkin ve dışa doğru bombeleşmiş görünümü, çarpıcı bir şekilde düzelir. Bu manevra, aynı zamanda belin de hafifçe incelmesini sağlar. Bu esnada belin daha da incelmesi isteniyorsa ayrıca bel inceltme işlemi de uyguluyorum. Karın kaslarının yeniden şekillendirdikten sonra, karnın üst kısmında kalan deriyi, aşağıya doğru gerdirme yaparak, kesilen yerin alt kenarına doğru yaklaştırarak dikilir. Bu arada bu deri üzerinden, yerinde bırakmış olduğum göbek deliği hizasında yeni bir delik açılır ve göbek deliği, bu delik içine yerleştirerek dikilir. Deri altında toplanabilecek kan ve fazla sıvıyı boşaltmak için yara bölgesine dren adını verdiğimiz geçici ince bir tüp yerleştirilir. Üstteki karın derisini aşağıya doğru gerdirme yaparak diktiğim için ameliyatın oluşturduğu iz bikini bölgesinin içinde saklı olarak kalıyor.

Mini Abdominoplasti

Mini karın germe ameliyatı ile çıkarılacak olan fazlalık deri ve yağların tamamı göbek seviyesinin altında kalır. Fazlalık deri ve yağları kesilerek çıkarılır. Karın kaslarının alt kısmında gevşeme ve ayrılma varsa kaslar birbirine yaklaştırılarak dikilir. Bu işlemin ardından yukarıdaki deri kenarı aşağıya doğru gerdirme yapılarak alt kenara dikilir. Bu ameliyatta göbek deliğine hiç dokunulmaz. Ameliyat sınırlı bir bölgede yapıldığı için etkisini karın bölgesinin tamamında göstermez. Etki alanı sadece göbek deliğinin altında kalır.

Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı, yani total abdominoplasti, uygun donanıma sahip bir hastane ortamında yapılması gerekir. Ameliyatta genel anestezi uygulanır ve yaklaşık 3-3,5 saat, karnın büyüklüğüne göre bazen 4 saat sürer. Durumunuza göre genelde 1-2 gün hastane bakımı yeterli olur.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme dönemi

Ameliyattan 3-4 saat sonra bir kişinin yardımıyla ayağa kalkıp yürümeye başlarsınız, 1 gün sonra tamamen yardımsız, ancak ağır hareketler ile yürüyebilecek düzeye gelirsiniz. Ameliyattan kaynaklanan bir ağrı olur, bu ağrı sizi korkutmasın, hiçbir zaman rahatsız edecek ölçüde olmaz. Vereceğim ağrı kesici ilaçlar da sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde kendi işinizi kendiniz yapabilecek derecede iyileşirsiniz. İlk hafta içinde ıkınma, öksürme, ağır kaldırma gibi karın bölgenize yük binecek hareketlerden uzak kalmanızda yarar vardır. 4-5 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek düzeye gelirsiniz. Kendinizi iyi hissetmeniz halinde, 7-10 günlük istirahatın ardından ağır işlerde çalışmamak şartıyla iş hayatına dönebilirsiniz. 3-4 hafta sonra yavaş yavaş spor ve egzersizlere başlayabilirsiniz. Mini karın germe, tam karın germe kadar geniş bir bölgeyi kapsamadığı için ameliyat süresi de daha kısadır. Genelde 1-1,5 saat sürer. İyileşme dönemi de doğal olarak daha hafif ve daha kısadır. Mini karın germe ameliyatı olduktan 3-4 gün sonra rahatlıkla ofis ortamında çalışmaya başlayabilirsiniz. Yaraların iyileşmesi için gereken 15 günün ardından havuza ve denize de girebilirsiniz.

Karnınızın yeni hali

Karın germe ameliyatı ile karındaki fazlalık dokuların çıkarmanın yanı sıra göbek bölgesinin doğal kıvrımlarını da orijinaline uygun bir şekilde oluşturulur. Bu şekilde göbek deliğinin etrafı dümdüz olmaz, yani ayva göbeği dediğimiz kendi yapısından olan doğal gamzeliği de olur. Karnın alt tarafında oluşacak olan ameliyat izini, tamamen bikini ya da iç çamaşırın içinde kalacak şekilde tasarlarım. Ameliyat sırasında kendi kendine eriyen gizli dikişler kullanılır. Hem deri yüzeyinde dışarıdan görünen dikiş olmaz, hem de dikiş aldırma sıkıntısı ve zahmeti olmaz.

Karın germe ameliyatının riskleri

Ameliyat riski açısından en önemli konu sigara kullanımıdır. Sigaranın ne kadar süredir kullanıldığı ve günde kaç adet tüketildiği göz önüne alınması gerekir. Sigara içen kadınlarda dikişlerin zor kaynaması, buna bağlı olarak ameliyat yarasında açılmalar ihtimal dahilindedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ameliyattan bir süre önce sigaranın kesilmesinde yarar vardır. Risk olarak sayılmasa da estetik açısından düşündürücü diğer bir konu ise ameliyat izlerinin belirgin olarak kalmasıdır. Ameliyat sonrası ameliyat izleri ilk haftalarda kırmızı renkli ve oldukça belirgin olabilir. Bu izlerin rengi aylar içinde soluklaşır, derinin normal rengine yaklaşıp belirginliği azalır.

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı olduktan hemen sonra karın bölgesinin görünümünde son derece çarpıcı bir düzelme ortaya çıkar, bu durum sizin yaşam kalitenizi de ciddi bir şekilde arttırır. Karın germe, sadece karın bölgesindeki fazla ve sarkmış dokulardan kurtulmanızı sağlamakla kalmaz, kendinize olan güveninizi de arttırır. Oldukça yüz güldürücü bir ameliyattır.

Karın germe fiyatları

Ameliyat fiyatları, tam ya da mini hangisinin yapılacağına göre değişir. Diğer taraftan ameliyat ücretleri açısından her hastanenin uyguladığı fiyatlandırma da birbirinden farklıdır. Ameliyatın maliyeti, karşılıklı görüşmenin ardından ne tür bir ameliyatın hangi hastanede yapılacağı belirlendikten sonra size bildirilecektir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
18 Yorum: KARIN GERME ESTETİĞİ
 1. Gülşah

  Ben 5 sene önce mini karın germe oldum. O zaman ameliyatımı yapan doktor gelişigüzel dikmiş, çok kötü izler kaldı. Geçen sene sizin ameliyat ettiğiniz akrabamın karnını gördüm, baktım çok muntazam dikmişsiniz, incecik dümdüz, bakınca zor görünüyor. Gerçekten çok beğendim. Şimdi ben de aynı şekilde dikebileceğinizi düşünüp bu izlere rötüş yaptırmak istiyorum, yardımınıza ihtiyacım var.

 2. Semra Agar

  Merhaba… 1983 doğumlu, 1 çocuk annesiyim, kızım 3,5 yaşında, başka çocuk düşünmemekteyim. Doğum sonrası karın bölgemde oluşan çatlaklardan kurtulmanın kesin çözümü karın gerdirme ameliyatı ile mümkün diye sanıyorum. Kısa zamanda operasyon düşünüyor olacağım. İlginize şimdiden teşekkürler…

 3. Hicran H.

  Hocam merhaba, sitenizdeki karın gerdirmeyle ilgili yazınızı okudum. Benim de karnımda doğum sonrası çatlak ve sarkma oluştu. Kilo sorunum yok, iki doğum yaptım. Egzersiz yaptığım halde bir türlü toparlayamadım. Kendimi iyi hissetmiyorum, kimi zaman aynaya bakmak bile istemiyorum. Yazılarınızı okuyunca ümitlendim, duyduğum en iyi doktorsunuz ama ücretleriniz hakkında bilgi sahibi değilim. Acaba bana yardımcı olabilir misiniz? Beni muayene eder misiniz? Bana dönerseniz çok mutlu olurum saygılar. Hicran

 4. rabia meydan

  Tam karın germe ameliyatı fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum. Görüşmeye gelmek için de muayene ücreti ödememiz gerek mi? Bu arada ilk defa nette bu kadar düzgün açıklama okudum, emeğinize sağlık.

 5. eser soza

  Nazmi Bey, karın germe sırasında bel inceltme işlemi de uygulayabiliyormuşsunuz. Benim karnımda gevşeme var, aynı zamanda belimin de incelmesini istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor, randevu ile mi çalışıyorsunuz?

 6. Mehtap Çalış

  Hocam kolay gelsin. Ben doğum sonrası karnımda oluşan çatlaklar için estetik talep etmekteyim. Fakat okuduğum kadarı ile sanki karın estetiğinde sadece göbek altına faydası oluyormuş gibi algıladım. Fakat çatlaklar göbek üst bölümünde de var ise buraya müdahale edilemiyor mu acaba? Yani her çatlağa müdahale edilebiliyor değil mi?

 7. okşan o.

  Merhaba hocam, ben 33 yaşında 2 çocuk sahibiyim. Doğumlardan sonra karın germe ameliyatı yaptırdım ama daha sonra doğum yapmayı düşündüğüm için karın kaslarımı diktirmemiştim. Şimdi eşimden ayrıldık ve bir daha çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. Artık doğum yapmayacağım için sadece karın kaslarımın dikilmesi mümkün müdür? Ameliyatlarınızın başarısını çok duyuyoruz, bu yüzden size gelmeyi düşünüyorum. Saygılar..

 8. reyhan

  Ben karın germe operasyonu istiyorum. Ben tek doğum yapmış 45 yaşında bir bayanım. Hamilelikten kalan çatlaklarım var, zamanla birlikte karnımda gevşeme oldu ama kilom çok değil, karnımda aşırı sarkma yok. 1.67 boyunda 67 kiloyum. İki tane doktorla görüştüm, biri bana bütün çatlaklarımdan kurtulabileceğimi, hatta bacak arası ve sütyen bölgesindeki gevşemeyi de halledebileceğini söyledi. Diğeri ise sizde çok sarkma yok ben nasıl gerdirebilirim verimli bir sonuç alamayız çatlakların hepsi gitmez, çok büyük bir iz kalır dedi. Bana şunu önerdi, 7 kilo falan zayıflayıp tekrar gelin belki o zaman daha rahat olur dedi. Benim kafam karıştı, siz çok güvenilir bir doktorsunuz, vereceğiniz bilgi benim için daha değerli. Yardımcı olur musunuz? Asıl size ameliyat olmak istiyorum ama bütçem yeter mi bilemiyorum.

 9. Mehmet

  Hocam,
  Benim yanlarda problemim var. Hiçbir şekilde gitmiyorlar. Mini karın germe ameliyatını oraya uygulayabiliyor muyuz? Buna ihtiyacım var, çünkü çok kötü görünüm oluyor. Giyinirken kendime olan özgüvenimi kaybettim. Bildiğiniz elle tutulur derece de yağ birikintisi var 🙁

  • admin

   Mini karın germe ameliyatının yanlara etkisi olmaz, bel bölgesi için liposuction uygun olur.

 10. Uzun K.

  Çatlak ve sarkma konusunda çok büyük sıkıtım var. 55 kiloyum ama göbekteki rahatsızlık veren bu görüntü yüzünden kendime olan güvenimi kaybettim. Bu çatlaklar hafif göbek deliğimin üstüne bile çıktı. Ameliyatın ücretini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana dönüş yaparsanız sevinirim.

 11. Ulviye

  Merhaba Nazmi Bey, karın fazlalıklarını aldıktan sonra doğal göbek çukuru oluşturduğunuzu duydum. Benim de asıl istediğim böyleydi, bikini giyince ameliyatlıymış gibi görünmeyecek şekilde. Böyle bir ameliyat olmak istiyorum size, randevu istiyorum.

 12. ayşe batur

  Merhaba, ben yaklaşık 2 sene önce ameliyat oldum. Ameliyatı yapan doktor, endoskopik yapacağını ve hiç iz oluşturmayacağını söyledi. İz olmadan karın germe ameliyatı olabileceğini duyunca hem sevindim, hem de hiç düşünmeden ameliyat oldum. Evet hiç iz olmadı, doğru ama benim karnım yine aynı karın, değişen hiçbir şey olmadı. Sanki hiç ameliyat olmamış gibiyim, ameliyatı yapan doktor sonucu çok başarılı buluyor, ama gerçekten eskisiyle hiçbir fark yok. Şimdi doktor bey, siz ünlü bir doktorsunuz, bu işte deneyimlisiniz, benim durumumla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Siz yazınızda endoskopik yöntemden hiç bahsetmemişsiniz, yoksa böyle bir yöntem yok mu? Ben, kandırıldım mı acaba diye düşünüyorum, moralim bozuluyor, lütfen yardımcı olur musunuz?

 13. Birgül E.

  Merhaba Nazmi Bey, 38 yaşındayım, 2 doğum yaptım. Doğumlardan sonra karnımda sarkma, belimde yağlanma oluştu. Eşim beni bir doktora götürdü, bana karın germe ile birlikte yanlardaki yağların liposuction ile alınması gerektiğini söyledi ama, iki ameliyatı bir arada yapmaya cesaret edemedi. Ben size ameliyat olmak istiyorum, bir arkadaşıma yaptığınız ameliyatı gördüm, çok beğendim, ona bir de vajina daraltma ameliyatını ekleyerek üç ameliyatı aynı anda yapmışsınız. Benim sadece ikisine ihtiyacım var, sizin de yapabileceğinize inanıyorum, eşimi ikna edebilirsem geleceğim. Saygılar.

 14. afet görgülü

  Merhaba doktor bey, karındaki fazlalıklarını alırken bel inceltme de yapabiliyormuşsunuz diye duydum. Açıkçası benim tam ihtiyacım olan durum bu, hem göbeğimin altında sarkma var, hem de yanlardan incelsin istiyorum. Yaşım 36, 2 doğum yaptım, kilo fazlam yok ama karnımın görüntüsü kötü. Acaba Türkiye’ye geldiğimde hemen ameliyat olabilir miyim ve ne kadar orada kalmam gerekir, ona göre plan yapmayı düşünüyorum.

 15. Songul

  Ben şunu öğrenmek istiyorum. Acaba ben ameliyat olsam, sonradan hamile kalsam, ameliyattan sonra karnım genişleyebilir mi?


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş