KOL GERME

uk-flagkol germeGerek yılların etkisi, gerekse fazla miktarda kilo alıp verme sonucu birçok insanın kollarının alt kısımlarında sarkma ve gevşemeler başlar. Özellikle kısa kollu t-shirt veya kolsuz bir kıyafet giydiğinizde kollarınızı hafifçe yukarı kaldırdığınız zamanlarda sarkıklık ve gevşeklik daha belirgin bir hal alır. Kol estetiği açısından yaşın ilerlemesiyle hemen hemen herkeste görülürken bu durum, yüksek miktarda kilo veren gençlerde de kendini gösterebilir. Brakioplasti adı verilen kol germe estetiği ile kollardaki benzer şekilde gevşemiş deri ve sarkıklığını düzeltmek mümkündür.

Kolu, bedenden uzaklaştırarak yere paralel olacak şekilde kaldırdığınızda, dirsek ile koltuk altı arasındaki bölgedeki fazlalıklar kendini gösterir. Kollarınızda yağ fazlalığı olup da deri gevşekliği ve sarkma yoksa dokular henüz diriliğini yitirmemişse, kol altı bölgesinin yağlarını ameliyat izi oluşturmayacak yöntem olan liposuction işlemini uygulamak daha doğrudur. Ancak yaşın ilerlemesine bağlı olarak deride de gevşemeler olabilir, hal böyleyse liposuction doğru bir tercih olmaz. Bu durumda, fazlalık yağların, fazlalık olan deri ile beraber çıkarılarak normal cilt gerginliğinin de sağlanması gerekir. Kol germe ameliyatında, koldaki gevşek olan dokular deri ile beraber kesilerek çıkarılır, deri daha gergin olacak şekilde tekrar dikilir. Fazlalık olan deri çıkarıldığı için çıkarılan derinin uzunluğu kadar kesilen hat boyunca mecburen bir yara izi oluşur. Bu izin, kola gerek önden gerekse arkadan bakıldığında görünmeyecek şekilde, yani kolun beden ile temas halinde olan yüzünün arkaya yakın kısmında kalacak şekilde tasarlanması gerekir. Bu yüzden ben yaptığım kol germe operasyonlarında, ameliyat izlerinin hastalar ameliyat olduktan sonra da kolsuz bir kıyafet giydiklerinde dikkat çekmeyecek bir yerde olmasına özen gösteriyorum.

Kol Germe Ameliyatı

Kol germe ameliyatını, uygun donanıma sahip bir hastanede yapmak gerekir. Bu ameliyat, genel anestezi gerektirir ve ortalama 2 saat kadar sürer. Hastanede 1 gün kalmak yeterli olur. Ameliyat sonrası sizi rahatsız edecek derecede ağrı hissetmezsiniz. Ağrı kesici ilaçlar ile hissedeceğiniz hafif ağrı da sizi rahatsız etmeyecek derecede olur. Aynı gün ayağa kalkabilirsiniz. Ameliyatın ardından kolunuzun arka yüzünde şişlik ve morarma olabilir. Oluşan şişlik ve morarmaların tamamen düzelmesi birkaç hafta sürebilir.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Kol estetiği ameliyatından 2-3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek hale gelirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. İyileşme dönemi kişiden kişiye oldukça değişir, yaklaşık 5-7 gün içinde tam olarak iyileşmeniz mümkündür. İş hayatınıza dönmeniz de yaklaşık bu kadar zaman alır. Kol germe ameliyatı kendi kendine eriyen gizli dikişlerle yapıldığı için, ayrıca dikiş aldırmaya gerek kalmamaktadır. Güç gerektiren işler ve sportif hareketlere ise 4 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Ameliyatın riskleri

Kol germe ameliyatı yara izi bırakıcı nitelikte bir ameliyattır. Buna rağmen ameliyat sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
5 Yorum: KOL GERME
 1. canan

  Sağ ve sol kollarımdaki yağ fazlalığı ile ilgili olarak işlem yaptırmak istiyorum. Ancak bu işlemin maliyeti ve sağlığıma etkisi nedir? Bilgi alabilir miyim? 37 yaşında, 172 boy, 85 kilodayım.

 2. Aliye Özlü

  Merhabalar, koltuk altı yağlarımı aldırmak istiyorum. Hem koltuk altımda, hem de kolumun üst tarafında fazla yağlanma var. 1.60 m boyunca 64 kiloyum. Kollarım sarkık da duruyor. Toplam maliyeti ne kadar olur acaba öğrenebilir miyim? Veya en azından bir alt ve üst limit belirtebilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.

 3. Seda

  Merhabalar… Ben yaklaşık 30 kilo verdim ama kollarımdaki sarkıklardan dolayı daha kilolu gözüküyorum. Spor da yapıyorum ama gitmiyor. Eylülde 18 yaşıma gireceğim. Eğer tedavi olursam ailemle birlikte geleceğim. Nasıl bir işlem gerekiyor, iz kalır mı bilgi alabilir miyim ?

 4. Melek Altuntas

  Merhaba,
  Benim kollarımda aşırı bir sarkma meydana geldi ve ben bundan çok rahatsızım. Şu an bilgi edinmeye çalışıyorum, acaba ücreti ne kadar olur? Acil cevab verebilirseniz çok müteşekkir olurum.
  Saygılarımla..

 5. A. Kara

  İyi günler Nazmi Bey,
  Ben bundan 2 sene önce Ankara’da kol germe ameliyatı oldum. Ameliyatımı yapan doktor kaba kaba dikiş attığı için dikiş yerlerim hep boğum boğum duruyordu ve sonuçta pek hoş görünmeyen iz kaldı. Kolumu kapalı tutunca arkadan bakıldığında da iz görünüyor, yani iz kolun iç tarafında kalacak şekilde kesilmemiş. Bu beni rahatsız ediyor. Ben çalışma bakanlığında görevliyim, buradaki arkadaşlarımdan biri sizin daha önceden ameliyat ettiğiniz bir hastanız bana sizi önerdi, bu konularda uzman doktor olduğunuzu ve düzeltebileceğinizi söyledi. O yüzden sizden fikir ve ön bilgi almak istiyorum, ona göre hazırlık yaparak size geleceğim. Teşekkürler..


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş