KEPÇE KULAK

uk-flagkepçe kulakKulak, insanın dış görünümünü doğrudan etkileyen, estetik değeri ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta, doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere çok değişik şekilsel bozukluklar karşımıza çıkabilir. En sık olarak rastlanan şekil bozukluğu ise kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak deformitesi, kulakların, olması gereken normal anatomik duruşundan öne doğru açık durması şeklinde görülür. Çocuğun anne karnındaki duruşu ve uyku sırasındaki yatış pozisyonu ile hiçbir ilgisi yoktur.

Otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak estetiği ameliyatı için en uygun yaş 6 dır. Okul içindeki arkadaş çevresinde çocuğun kulağı hakkındaki konuşmalar, çocuğun psikolojik gelişimini etkileyerek kendisinde bir kompleks oluşturmasına neden olabilir. Bu yüzden çocuk okula başlamadan önceki dönem kepçe kulak tedavisi için en ideal zaman olarak görülür. Bu dönemde ameliyat edilmemiş kişilerin arzu ettiği takdirde daha sonra da her yaşta kepçe kulak tedavisi mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Çocukluk çağındaki kişiler uygun donanımlı bir hastanede, genel anestezi altında, 15 yaşın üzerindeki kişiler ise lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka tarafından yapılır, kulak kıkırdaklarının olması gereken kavisli hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir ve kalıcı iç dikişler ile yeni bir şekil verilerek, kulak kepçesi arkaya doğru yaklaştırılır. Ben, kulak arka yüzündeki kesiyi kendi kendine eriyen gizli dikişler ile kapatıyorum, böylece deri üzerinde dikiş olmadığı gibi dikiş alma zahmeti ve stresi olmuyor.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Ameliyat olduğunuz aynı gün evinize gidebilirsiniz. Ameliyat sonrası hafif ağrı olabilir, bu normaldir. Ağrı kesici ileçlar ile rahatlarsınız. Kulak 3 gün boyunca sargılı olarak kalır. Bandaj sargısı açıldıktan sonra duş alabilirsiniz. Ameliyatın ardından kulakta morarma ve ödem (şişlik) olabilir, bu durum 7-10 gün içinde azalarak kendi kendine kaybolur.

Ameliyat sonrası bakım ve ameliyat riskleri

İlk 3 ay boyunca ameliyat sonrası bakım önemlidir, kulağı darbelerden mutlaka korunmak gerekir. Aksi takdirde henüz kıkırdaklar kaynamadan ters bir darbe gelirse kulak eski haline tekrar döner. Bunun bir tehlikesi olmaz, ama tekrar düzeltmek için ameliyat gerekir. 3 ay sonra kıkırdaklar kaynamış hale gelir, kıkırdaklar kaynadıktan sonra darbe gelse bile artık riskli değildir, kulağın şekli bozulmaz.

Kepçe kulak operasyonu, yalnız kulağınızdaki şekil bozukluklarını değil, aynı zamanda psikolojik durumunuzu da düzeltmiş olur. Böylece kulaklarınızı örtmek için saçlarınızı kullanmak zorunda da kalmayacaksınız.

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Kulakta çok çeşitli şekil bozuklukları olabilmekte, kepçe kulak dışında diğer deformite ve anomaliler hakkında kliniğimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kepçe kulak estetiği fiyatları

Kepçe kulak ameliyat fiyatları, ameliyatın lokal ya da genel anestezi altında yapılacağına göre ve genel anestezi altında yapılacaksa hangi hastanede yapılacağına göre değişir. Her hastanenin ameliyat fiyatları birbirinden farklıdır. Kulak estetiği fiyatları hakkında kesin fikir sahibi olmanız açısından öncelikle bu konuların karşılıklı görüşme ile netleştirilmesi gerekir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
5 Yorum: KEPÇE KULAK
 1. Jale

  Hocam merhaba, ben 3-4 ay önce bu her yerde yazılan iple kepçe kulak ameliyatından oldum. Kulaklarım son 1 aydır yavaş yavaş eski haline dönmeye başladı. Son günlerde aynaya baktığımda ameliyattan öncesindeki halinden hiçbir farkı kalmadı, eski fotoğraflarıma da bakıyorum, ilk haline döndüğü apaçık belli. İple ameliyat yapan meşhur bir doktora gittim, bana ameliyatın çok basit olduğunu, yarım saatte biteceğini, ağrı olmayacağını, kulaklarımın tekrar eski haline dönmeyeceğini söylemişti. Sonra dün kontrole gittiğimde kulaklarımın eski haline döndüğünü söyledim, kulaklarıma baktı, olur böyle şeyler dedi, sonra da beni başından atmaya çalıştı. Bir arkadaşımın babası doktor, o sizin bu konuda çok başarılı olduğunuzu söyledi. Şimdi hocam lütfen bana yardımcı olun. Ben tekrar mı ameliyat olmalıyım? Bir daha ameliyat olursam kulaklarım düzelir mi? Moralim çok bozuldu hocam, lütfen yardımcı olun.

 2. Vicdan

  Merhaba, benim sağ tarafımdaki kulağım doğuştan biraz daha açık duruyor. Sol taraf normal. Karşıdan bakınca ikisi eşit durmuyor. Tek kulağımdan ameliyat olsam ameliyat ücreti ne kadar olur? İndirim yapılır mı?

 3. Pembe Şehir

  Ben kulak kepçesi ameliyatı için net bir fiyat istiyorum sizden. Ameliyat sırası ve sonrasıyla ilgili yazınızı okudum. Yazınız bana güven verdi. Başka doktor arastırması yapmayı düşünmüyorum. Ameliyat ücretini mail atarsanız memnun olurum. Kolay gelsin.

 4. Sabri S.

  Merhaba Hocam, ben 2 sene önce ipli yöntem ile kulaklarımı yaptırdım. Önceki yorumda okudum, aynı Jale Hanım’ın başına gelen gibi ben de ip maduru oldum. Ameliyattan 5-6 ay sonra kulaklarım tekrar açıldı, eski haline döndü. Şu ana kadar yeni bir ameliyat olmaya fırsatım olmadığı için ertelemek zorunda kaldım, ama şimdilerde müsaitim. Şimdi bir daha aynı yöntemle ameliyat olmak istemiyorum, olmuşken adam gibi olsun, o yüzden bu işi sizinle yapmaya karar verdim.

 5. Murat

  Merhaba ismim Murat 20 yaşındayım. Kulaklarımda çok fazla kepçelik durumu yok ama psikolojik olarak rahatlayamıyorum. Bu yüzden 1 defa iple yapılan kepçe kulak ameliyatı oldum ve hiç memnun kalmadım. Tekrar eski haline döndü ve tekrar eski haline dönmeyecek şekilde gerçek anlamda estetik ameliyat olmak istiyorum. Sizin yapmış olduğunuz kepçe kulak estetiği çok methediliyor. Fiyat konusunda bilgi verirseniz sevinirim iyi günler dilerim.


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş