MEME KÜÇÜLTME

uk-flagmeme küçültmeDünya üzerinde milyonlarca kadın göğüs ölçülerinden dolayı rahatsızlık duyarak memelerini küçültmenin çaresi arayışına giriyor. Büyük, aynı zamanda sarkık göğüsler, kadınlarda ciddi problemlere zemin hazırlar. Göğüslerin normalden daha büyük, daha ağır olması, kadının fiziki görüntüsünü bozmasının yanı sıra boyun, sırt, omuz ağrılarına, normal dik duruş pozisyonunun bozulmasıyla kamburlaşmaya, memelerin karın cildiyle temas eden alt yüzeyinin aşırı terlemesiyle pişik oluşmasına, mantar enfeksiyonlarına, sütyen askılarının omuz üzerinde derin izler bırakmasına neden olur. Memelerin büyük olması, hareket kısıtlılığıyla birlikte kıyafet seçiminde hissedilen sıkıntılar, büyüklüğünü gizleme çabaları gibi sosyal problemleri de beraberinde getiriyor. Büyük göğüsleri gizlemek, ağırlığını taşımak, uygun beden sütyen, kıyafet bulmak, terleme yapması, tek tek ele alınınca basit şikayetler gibi görünse de, bunların hepsini alt alta topladığınızda kabusa dönüşebilir. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı şikayetlerden meme küçültme ameliyatı ile kurtulmanız mümkündür.

Yeni göğüslerin tasarımı

Meme küçültme ameliyatında hedef, beden ölçülerinize uygun büyüklükte, doğal şekle sahip simetrik meme elde etmektir. Dünya standartlarında B cup, B-C cup arası meme büyüklükleri normal kabul ediliyor. Cup size meme büyüklüğünü ifade eden bir terimdir, bunu sütyen bedeni ölçünüzle karıştırmayın. Hastaların çoğu kendi meme büyüklüğünü ya da olmasını istediği meme büyüklüğünü genellikle sütyen bedeni ölçüsü kullanarak ifade eder. Halbuki sütyen bedeni ölçüsü göğüs hizasındaki sırt çevresi ölçüsüdür. Bu ölçü sırtınız genişledikçe artar, bu yüzden meme büyüklüğünün gerçek ifadesi sayılmaz. Ancak unutmayın ki, beden genişliği her kişide farklı olacağı için herkesin bedenine uygun göğüs büyüklüğünün de standardı yoktur.

Meme küçültme operasyon teknikleri

meme küçültme ameliyatı izleri

Uygulanan her iki farklı meme küçültme ameliyatı tekniğine ait ameliyat tasarımı

Estetik cerrahi dalının gelişim süresi boyunca sayısı bilinmeyecek kadar çok meme küçültme tekniği tanımlanmıştır. Bu teknikler, tanımlandığı zamanlarda uygulanmış, avantajları, dezavantajları tartılmış, avantajları ağır basanlar, üzerinde daha da çalışılarak geliştirilmiş, gelişim evrimi devam ederek günümüze kadar gelmiştir. Tanımlanan çok sayıdaki teknik, elene elene günümüzde artık belli başlı teknikler kullanılır hale gelmiştir. Meme küçültme ameliyatı, tıbbi bilgiler çerçevesinde üç boyutlu geometrik bir tasarımın ameliyat aracılığıyla uygulanış biçimidir. Tasarımın mantığı, üç boyutlu yuvarlak hatlara sahip yapının üç boyutlu küçültülmesine dayanır. Bunu oluşturmak için “Meme başını istediğimiz yere getirerek göğsün neresinden ne kadar doku çıkarırsak istediğimiz şekli elde ederiz?” sorusunu soruyoruz. Bunun cevabına göre hangi tekniğin uygun olacağına karar verilir. Meme küçültme teknikleri, meme başının normalde olması gereken yere naklediliş yöntemine göre tanımlanır. Burada ameliyat tekniklerini, ameliyat izlerinin kalış şekline göre anlatacağım. Meme küçültme ameliyatında, uygulanan her teknikte meme başının etrafında çember biçiminde ve buna ek olarak aşağıya meme alt kenarına kadar uzanan dikey bir çizgi şeklinde bir iz mutlaka olur. Bazı tekniklerde buna ek olarak memenin alt kenarı boyunca yatay bir iz daha olabilir. Hangi tekniğin uygulanacağına memenin büyüklüğü, küçültme miktarı ile sizin beklentileriniz dikkate alınarak karar verilir.

Ameliyat olduktan sonra hamile kalırsam bebeğimi emzirebilir miyim?

Hafifçe küçültme yapılmış, süt bezlerinden fazla doku çıkarılmamışsa ameliyat sonrası normal veya normale yakın miktarda süt gelebilir. Sütün ne kadar azalacağı, ameliyatta süt bezlerinin ne kadar küçültüldüğüne bağlıdır. Yani göğüs ne kadar çok küçültülürse, süt de o kadar azalır. Sütte ne kadar azalma olacağını ameliyat öncesinde tahmin etmek oldukça zordur. Ancak hiç ameliyat olmadığı halde sütü az olan, hemen sütten kesilen veya hiç sütü gelmeyen kadınların da olduğunu unutmamak gerek.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı, uygun donanıma sahip hastane koşullarında yapılır. Ameliyat, genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır. Yaklaşık 3-4 saat sürer. Ameliyat olup bittikten 3-4 saat sonra ayağa kalkıp dolaşmaya başlayabilirsiniz. 1 veya en fazla 2 gün hastanede kalmanız gerekir. Ameliyattan sonra rahatsızlık verecek derecede ağrı olmayacaktır. Hissedeceğiniz hafif ağrı da, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınır.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

İyileşme dönemini ayakta, günlük işlerinizden fazla uzaklaşmadan geçirebileceksiniz. Ameliyatın etkisinden dolayı göğüslerde şişlik (ödem) ve zaman zaman morarma olabilir, şişlik ve morarma olmuşsa, yaklaşık 10 gün içinde azalarak kaybolur. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyat kendi kendine eriyen gizli dikişlerle yapılabilir, bu durumda ayrıca dikiş aldırmaya gerek kalmaz. Ameliyattan sonra birkaç gün içinde iş hayatına dönebilir, uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Yaraların iyileşmesi için gereken 15 günün ardından havuza, denize girebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatının riskleri

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Ameliyattan 7-10 gün sonra ödem ve morluklar düzelir, birkaç ay sonra göğüs kendi ağırlığının etkisiyle hafifçe aşağıya doğru kayarak yerine oturur. Göğüs alt kenarları normal şeklini alır, ameliyat izleri yavaş yavaş azalmaya başlar. Göğüs formunu tam olarak kazanması ve yara izlerinin belirginliğinin azalması için en az 6 ay gerekir. Ameliyat her ne şekilde yapılırsa yapılsın, mutlaka iz bırakır. Bu durum ameliyatın doğasında vardır. Bu tür operasyonlarda en az iz bırakacak tasarımı uygulamaya özen göstermekte yarar vardır. Ameliyat riskleri açısından yaraların kolay iyileşmesini sağlamak için sigara kullanılmaması önerilir. Göğüs küçültme ameliyatını takiben kişinin fiziki ve ruhsal durumunda çarpıcı bir düzelme izlenir. Göğüs büyüklüğünden kaynaklanan şikayetler hızla kaybolur, bu şikayetler yerini bir hafiflik ve rahatlık hissine bırakır.

Meme küçültme fiyatları

Ameliyat fiyatları, memelerinizin büyüklük ölçüsü dikkate alınarak ne tür bir teknik uygulanacağına, bir bakıma ameliyatın büyüklüğüne göre değişir. Ameliyat olmak için tercih edeceğiniz hastanenin fiyat uygulamaları da maliyet açısından değişkendir. Ameliyat maliyeti konusunda kesin bir bilgi, ancak karşılıklı görüşme sonrası yapılacak ameliyatın tekniği ve hastane tercihinizden sonra belirlenir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to MEME KÜÇÜLTME
  1. Duygu Kara

    Merhaba, ben 2 sene önce 2 kere göğüs küçültme ameliyatı geçirdim. 2. ameliyatı 1. ameliyatta meydana gelen simetri bozukluğunu düzeltmek için oldum; ancak göğüs ebatlarım istediğim gibi olmadı ve ben bir ameliyat daha geçirmeyi düşünüyorum. Fakat başarısız olan 2 ameliyattan sonra şimdiki ameliyatı bu konuda en iyi doktora yaptırmak istiyorum. Biraz araştırdım, çevremde de sizi tavsiye eden çok kişi oldu. Herhangi bir sakıncası olur mu diye ön bilgi almak istiyorum ve bu ameliyatı sizin ne kadara yaptığınızı öğrenmek istiyorum. İyi çalısmalar…


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş