PRP VE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

prpYaşlarımız ilerlerken biz ve cildimiz aynı durumda kalmayız. Yılların birikici etkisi, sigara kullanımı, güneşten gelen ultraviole ışınları, hava kirliliği, stres, iş hayatının etkileri gibi sebepler hücre canlılığını, cildin rengini, esnekliğini, direncini kötü yönde değiştirir. Yüzde oluşan çizgilenmeler belirginleşir, yüz ifadesi değişir, ayrıca kilo alıp verme de eşlik ettiğinde oransal ölçüler değişir. Cildin yıpranmasına bağlı ortaya çıkan değişiklikleri engellemek mümkün olmasa da en azından bu değişimi yavaşlatmak mümkündür. Çevresel zararlı etkenlerden uzak durmak ve doğru cilt bakımı ile bu süreç bir ölçüde yavaşlatılabilir. PRP ve kök hücre tedavisi de tıbbi olarak cildi destekleyici uygulamalardan biridir.

PRP nedir?

PRP, “Platelets Rich Plasma” teriminin kısaltılmışıdır, bu da platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelir. Platelet ise kanda bulunan ve trobosit olarak da bilinen hücrelerdir. Trombositler, damarlarda çatlama, delinme, kesilme, yırtılma gibi durumlarda damarın zarar gören ağzında kümelenerek birikip bir nevi tıkaç oluşturarak kanamanın durmasını sağlayan hücrelerdir. PRP uygulaması, bir kişiden enjektör ile bir miktar kan alınarak, santrifüj adı verilen özel bir takım işlemlerden geçirildikten sonra, ayrıştırılan trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma kısmının tedavi ihtiyacı olan bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. Trombositlerin içinde yaklaşık 60 değişik büyüme faktörü vardır ve doku hasarını onarma sürecinde belirli bir düzen içerisinde çalışırlar. Bu faktörler uygun koşullar oluşturulup doğru biçimde verildiğinde, dokuların yenilenmesine yüksek oranda katkı ile birlikte hücrelerin onarım ve iyileşme mekanizmasını uyararak yaraların iyileşmesini de sağlar. PRP uygulamasında, tedavi ihtiyacı olan bölgeye normal kan ile ulaşabilenden çok daha fazla miktarda trombosit ve içeriğinde bulunan büyüme faktörleri ulaştırabilmektedir. Örneğin PRP deri altına enjekte edildiğinde enjekte edilen plazma içinde yoğun olarak bulunan trombositlerin içeriğindeki büyüme faktörleri, yeni kollejen üretimi ve yeni kılcal damarlar oluşmasını uyarır. Bu uyarı cildin daha hızlı yenilemesini sağlar.

PRP işlemi için önce kişinin kolundaki damardan bir miktar kan alınır. Alınan kan özel bir filtre ve cihaz ile santrifüje tabi tutulur. Santrifüj ile elde edilen PRP, istenilen yerlere mezoterapi veya dolgu yöntemi ile enjekte edilir. Bu işlem kişinin kendi kanı ile yapıldığından ve dışarıdan ek bir madde eklenmediğinden dolayı alerji riski sıfırdır. Enjekte edilen yerde akyuvar olarak bilinen beyaz kan hücreleri ve trombositler, sinerji oluşturarak büyüme faktörlerinin salınımını hızlandırırlar. PRP estetik amaçlı olarak cilt gençleştirme, ince çizgi ve kırışıklıların tedavisi, yüzün belli bölgelerine dolgunluk kazandırma, saç dökülmesi, sivilce izleri, sellülit ve yara iyileşmesi amacıyla uygulanmaktadır. PRP ile birlikte isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak lazer, dolgu enjeksiyonu veya botoks da uygulanabilir.

PRP ile yüz gençleştirme

Trombositler vücudumuzda herhangi bir yer yaralandığında, kan yoluyla hasar gören dokuya taşınır. Gerek dokuların onarılması ve yenilenmesi için gerekse doku hasarına ait kalıntıların kaldırılması için yeniden yapılandırıcı nitelikte 60 değişik büyüme faktörünü içeren trombositler faaliyete geçer. Doku onarımı sırasında bir düzen içinde işlev görerek büyüme faktörlerini salgılayan trombositler çok yüksek potansiyele sahip hücrelerdir. Uygun koşullarda elde edilerek doğru biçimde verildiklerinde dokularımızı adeta yeni baştan yaratırlar. Yüz gençleştirme amacıyla uygulandığında yanak, dudak çevresi, nazolabial kıvrım dediğimiz burun kenarlarından dudak yanlarına uzanan çizgiler içine enjeksiyon yapılarak yüz cildinin yenilenmesi sağlanır. Daha canlı ve tazelenmiş bir yüz görünümü sağlanır.

Cildin yaşlanmasıyla yara iyileşmesinin ne gibi bir ilişkisi vardır?

Bir dokunun dışsal bir nedenle gördüğü hasar, ultraviyole ışınlarından ve deri katmanlarında zamanla azalan destek yapılardan kaynaklanan deri hasarıyla, ya da yaşlanma süreciyle büyük benzerlikler taşır. Her iki durumda da hasarı onaran çözümler neredeyse aynı türden yararlar sunarlar. PRP uygulamasının sadece yara iyileşmesinde değil deri yaşlanmasını önlemedeki etkisi hasarın onarılma yöntemindeki bu benzerlikten kaynaklanır.

Trombositlerdeki büyüme faktörleri anti-aging kremlerdeki büyüme faktörleri midir?

Trombositlerin salgıladığı bu 60 değişik büyüme faktöründen sadece birkaç tanesinin sentetik olarak elde edilebildiği ve “anti-aging mucizesi” olarak reklamı yapılan kozmetik ürünlerin bir kısmına eklendiği göz önünde bulundurulursa trombositlerin cildin yaşlanmasını önlemede nasıl bir etkileri olabileceği gözümüzde daha iyi canlanır.

PRP uygulamasından hangi alanlarda yararlanılıyor?

PRP uygulaması size ait bir doku hasarının yine sadece size ait bir biyolojik materyalle çözümüne aracılık etmektedir. Tıp dünyasında PRP’nin başlangıç noktası yara iyileşmesidir, ancak birçok başka alanda da kullanılır. Örneğin eklemlerimiz, kemiklerimiz ve tendonlarımız PRP’nin sunduğu iyileştirici özellikten en iyi şekilde yararlanır, ABD’de bazı merkezlerde “tenisçi dirseği” denilen tendon hasarı durumunda rutin olarak PRP uygulanmaktadır, plastik cerrahide yapılmakta olan yağ dolgularının uzun süreli kalıcılığı PRP ile sağlanmaktadır, uzun bir kesi yeri açılması gereken operasyonlarda yara enfeksiyonu gelişimini önlemek için PRP’den yararlanılmaktadır, hatta bazı göz hastalıklarında PRP’den yapılan suni gözyaşı, göz dokusundaki yıkımı önleyici ve geri çevirici etki sağlar. Saç köklerimiz trombositlerce uyarıldığında saçımızın yaşam evreleri hızlanır. Örnekler çoğaltılabilir, yaşamakta olan her doku PRP uygulamasından yararlanabilir.

PRP uygulaması hangi koşullarda ve nasıl yapılır?

Her şeyden önce PRP uygulamasının tıbbi bir uygulama olduğunu ve yalnızca doktorlar tarafından yapılabileceğini hatırlatmak isterim. Bu uygulamada özel olarak sterilize edilmiş kapağı açılmayan tüplerden ve yardımcı malzemeden oluşan sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler alınan kanın bileşenlerine ayrılarak aynı kişiye geri verilmesine olanak sağlayacak şekilde bilimsel denemelerden geçmiş ve dünya sağlık otoritelerince bu konuda öne sürülen yeterliliğe ve güvenilirliğe sahip, resmi olarak onaylanmış sistemlerdir. Kanınız özel tüpe alınır, gözünüzün önünde santrifüj işlemi uygulanır, elde edilen trombositler havayla veya başka bir materyalle temas etmeksizin minik iğnelerle birkaç milimetrelik cilt derinliğine mezoterapi ve/veya dolgu işleminde olduğu şekilde enjekte edilir veya eklem içerisine enjekte edilir. Uygulamanın en güvenilir koşullarda yapılabilmesi adına her bir kit sadece bir hasta için ve bir kez kullanılmalıdır. Merkezimiz sağlığınız ve güvenliğiniz adına uluslararası ve ulusal otoritelerce onaylanmış kitleri kullanmaktadır.

PRP uygulamasından neler beklenmelidir?

Başlangıç noktası yara iyileşmesi olan PRP uygulaması bir hyaluronik asit dolgusu gibi cildin belirli bir bölümünde dolgunluk sağlayıp kırışıklıkları gidermenin ötesinde derinin kendi kendini yeniden yapılandırmasını, kolajen ve elastin gibi doku desteklerini üretmesini, yılların ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Dolgu ürünü olmadığı halde çizgi ve kırışıklıkların azalmasını, leke giderici olmadığı halde cildinizin renk tonunun eşitlenmesini, kozmetik olmadığı halde gözaltı torbalarınızın ve morluklarınızın azalmasını ve bir saç ürünü olmadığı halde saçlı deriye uygulandığı takdirde saçlarda canlılık ve parlaklığın artmasını sağlar. Çünkü trombositler 60 değişik büyüme faktörü sayesinde sağlayabilecekleri olumlu sonuçların sınırlarına hala ulaşılamamıştır.

PRP uygulaması bir kez mi yoksa kürler halinde mi yapılır?

Uygulama cildin durumuna ve hedeflenen sonuçlara göre birkaç haftalık aralarla 3 veya 4 kez yapılır, gerekirse belirli bir düzen içinde tekrarlanır. Uygulama sonrasında ise yaşlanma sürecini engelleyen ve kısaltan, cildin bağışıklık sistemini güçlendiren, cildinizin yıllara ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılığını artıran antioksidan özellikli kozmetik ürünlerle destek sağlanması büyük yarar sağlayacaktır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to PRP VE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ
  1. Ülkü

    Ben Marmara Üniversitesi’nde master öğrencisiyim, adipoz dokudan kök hücre izolasyonu yapmak istiyorum, sıçandan elde ettiğim adipoz dokudan yeterli verim alamadım, insandan alınan adipoz dokudan elde edilen kök hücre daha verimli oluyor, insandan adipoz doku temininde bana yardımcı olur musunuz? Cevabınızı heyecanla bekliyorum.


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş