SAÇ EKİMİ

uk-flagsaç ekimiSaç dökülmesine neden olan birçok faktör vardır. En sık karşılaşılan saç kaybı şekli, tıbbi olarak androjenik alopesi adı verilen ve cinsiyet hormonlarının etkileri ile ortaya çıkan erkek tipi saç dökülmesidir. Androjenik alopesi dışında yanık, travma ve bazı hastalıklar sonucu da saç kaybı ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç kaybı genellikle ya başın tepe kısmından, ya da alın bölgesinde şakak üstlerinden başlar ve zamanla başın önce tepe kısmına, daha sonra da arka kısımlarına doğru genişler. Son aşamada sadece dökülmeye karşı en dayanıklı bölgeler olan kenar kısımları ve ense bölgesinde saç kalır. Bu bölgelerdeki saçlar, cinsiyet hormonlarının saçlar üzerindeki etkilerine karşı daha dirençli olur. Dirençli bölgelerdeki saçların da dökülmesi tam bir saç kaybına yol açar ki, bu durum son derece ender rastlanan bir durumdur. Saçların, başın her bölgesinde dökülmeye farklı derecelerde direnç göstermesinin nedenleri ise net olarak bilinmiyor.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Saç kaybını önleyen ya da dökülen saçların yerine yeniden saçların çıkmasını sağlayıcı nitelikte kesin çözüm üreten tıbbi bir tedavi henüz geliştirilemedi. Bu sorunun çözümü, ancak cerrahi olarak uygulanabilecek bazı yöntemler ile mümkündür. Uzun yıllardır saç dökülmesinin cerrahi olarak giderilmesine yönelik birçok teknik geliştirilmiştir. Bu tekniklerin büyük bir kısmı günümüzde uygulanmıyor, son yıllarda, en modern ve en yeni teknik olan FUE tekniği popüler hale gelmiştir.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

Kliniğimizde saç ekiminde FUE tekniği uygulanarak yapılıyor. Bu yöntem, çok olan yerden alıp az olan yere transfer etme esasına dayanır. FUE yönteminde saçların dökülmeye karşı en dayanıklı olduğu ense bölgesinden tek tek saç kökleri olarak alınıp, ekilecek yere transfer edilir. Tek tek alım yapıldığı için alınan yerdeki açılan ince delikler kendiliğinden kaynar, bu nedenle delikleri dikişle kapatma gereği olmaz.

detaylı bilgi

Daha detaylı bilgiler veren diğer sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Saç ekimi lokal anestezi altında, işlem yapılacak bölge uyuşturularak yapılır. Saç nakli yapılacak alanın genişliğine göre 3-6 saat sürebilir. Operasyonun bitiminde evinize dönebilirsiniz, hastane bakımı ve yatışı gerektirecek bir işlem değildir. Saç nakli işleminin ardından rahatsız edecek derecede ağrı olmaz, hissedebileceğiniz hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol edilebilir. Ameliyattan 4 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

Ekim yapılan saçlar, canlılıklarını korur, normal saçlar gibi uzar. Ancak operasyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde ekilen saçlarda geçici bir dökülme olur, ancak bu dökülmenin ardından aynı noktalardan yeni saçlar çıkar. Saçların tekrar çıkması ve normal uzama sürecine girmesi yaklaşık 6 ay zaman alır. Ense bölgesinden alınan saçlar, dökülmeye karşı dirençli oldukları için, ekim yapıldıktan sonra da bu özelliklerini korur, yani ekilen saçlar kalıcı olur.

Op. Dr. Nazmi Bayçın


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to SAÇ EKİMİ
  1. Tarık Yüce

    Hocam, iyi günler, ben 26 yaşında bir beyim. Son 2 senedir saçlarımda hızlı bir dökülme oldu. Alnım açıldıktan sonra şimdi tepe bölümünde de seyrelme başladı. Hocam ben şimdi saç ektirmeyi düşünüyorum micro FUE yöntemiyle. Her yerde saç ekimi var, bunların çoğunda doktor yok. Hepsi en iyisini yaptığını yazıyor ama hiçbiri güven vermiyor. Hepsi işi ticarete dökmüş. Siz doktor olduğunuz için önce size sormak isterim, ben birkaç yere danıştığımda benim için 2000-2500 kök gerektiğini söylediler. Saç ekimini size yaptırmayı düşünüyorum, 2000-2500 kök için ne kadar masrafım olacağı konusunda ön bilgi alabilirsem, ona göre hazırlıklı olarak gelmeyi düşünüyorum. Saygılar..


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş