SELLÜLİT

uk-flagsellülitBölgesel yağlanma kilo fazlası olsun ya da olmasın vücudun belli bölgelerinde yoğunlaşarak kişinin vücut hatlarında kötü görüntüye sebep olan yağlanmadır. Bu durum tek başına olabileceği gibi sellülit, çatlak, doku gevşekliği ve sarkması, genel yağlanma ve ödem, şişlik gibi problemler de eşlik edebilir.

Vücut estetiği üzerine olumsuz yönde etkileyen ve cildimizin belirli bölgelerinde gözle de görülebilen portakal kabuğu şeklindeki görüntüye sellülit, tıptaki adıyla lipodistrofi denir.

Dokularımızdaki lenf dolaşımının herhangi bir sebeple yavaşlaması, hatta tıkanması sonucu hücreler arasında lenf sıvısı birikmeye başlar. Dolaşımın yavaşlaması ve biriken bu lenf sıvısı sellülit görüntüsüne sebep olan esas faktörlerdir. Lenf dolaşımının bozulması ile birlikte hücreler arası bölgede yağ da birikmeye başlar.

Bölgesel incelme ve sellülitin nedenleri şunlardır:

 • Aktivite azlığı
 • Geçirilmiş operasyonlar
 • Yanlış beslenme
 • Hormonal nedenler
 • Kalıtımsal nedenler
 • Dolaşım bozuklukları
 • Hipotiroidi
 • Kronik kabızlık
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Karaciğer fonksiyon bozuklukları
 • Ruhsal problemler, alkol kullanımı, anatomik bozukluklar

Yukarıdaki sebeplerden meydana gelen bu deformasyonlar özellikle kadınlarda vücut hareketinin az olduğu popo, basen, koltuk altı yan kısımları, sırtın alt kesimlerinde ve karın bölgesinde yerleşirken erkeklerde göbek ve bel çevresinde yerleşmiştir.

Sellülit başlangıç evresinde yumuşak bir doku olup soft sellülit adını alır. Zamanla bu yapı iyice gelişip yer yer sertleşmeye başlar ve nodüler sellülit haline gelir. Bu halin daha ilerleyip sıkıntılı ve ağrılı hal alması fibröz sellülit olup en son safhadır. Zamanla sellülite ek olarak oluşan yağlanmanın artması ile birlikte, doku aktivitelerinde bozukluk, varis, cilt deformasyonları, doku sarkmaları, cilt çatlakları da meydana gelebilir.

Sellülit Tedavisi

Öncelikle yağlanmanın ve sellülitin oluşmasını önleyecek önlemler alınmalıdır. Günlük egzersiz, beslenmede yüksek kalorili, yağlı ve şekerli gıdaların azaltılması, bol su içilmesi, kafeinin azaltılması, doğum kontrol hapı kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Bunlar ilk oluşum aşamasında bireyler tarafından uygulanabilecek basit ve bir o kadar kolay yöntemlerdir. Bunun dışındaki yöntemler klinik terapi programı şeklinde oluşturulmalıdır. Bölgesel incelme ve sellülit tedavisinde kullanılabilecek yöntemler çoğunlukla ortak olup farklı teknikler ve ilaçlar kullanılarak farklı etkinlik sağlanır. Bölgesel incelmede özellikle (cerrahiyi tercih etmeyen hastalarda) en verimli sonuçlar mezoterapi, lpg ile alınabilir. Bu yöntemler kombine edildikleri takdirde verimlilikleri daha da artacaktır. Sellülitte en etkili yöntemler ise mezoterapi, lpg, karboksiterapidir. Bunun yanı sıra lipoliz de sellülit tedavisinde tercih edilebilir fakat uygulaması bölgesel incelmeye göre farklı olup özel teknik gerektirir.


Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...
One Response to SELLÜLİT
 1. Nurcan Bayram

  Merhaba, Yunanistan’dan yazıyorum, sellülit problemim var, 22 yaşındayım, eğer mümnkünse sizden fiyatlarınız hakkında bilgi almak istiyorum, teşekkürler.


[top]

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş